Rosja dostała potężny cios od Niemiec. LNG nie popłynie do Berlina

“Rząd federalny nie wspiera zakupów rosyjskiego LNG” 

Wiceminister energii Niemiec Patrick Graichen przesłał list do niemiecki posłów. Polityk oświadczył w nim, że “rząd federalny nie wspiera zakupów rosyjskiego LNG”. “Rząd federalny poinformował firmy, że podejmie odpowiednie kroki w celu wykluczenia zakupów rosyjskiego LNG” – dodał w liście, którego cytuje agencja Bloomberg.

LNG z Rosji nadal dociera na europejski rynek 

Zdaniem ministra Graichena “Berlin wie, że rosyjski LNG wciąż dociera do terminali importowych w sąsiednich krajach. Nie można jednak oszacować, ile z tego jest obecnie przechowywane”.

Niemiecka grupa lobbingowa Zukunft Gas informuje z kolei, że dostawy rosyjskiego LNG przyjmują nadal takie kraje, jak: Belgia, Francja, Hiszpania, czy Holandia. Obecnie stanowią one około 6 proc. całego importu gazu do Europy.

Niemiecki wiceminister energii przypomina w liście jednak, że niemieckie firmy już niebawem będą zobowiązane do informowania Komisji o pochodzeniu zakupów gazu ziemnego, jeśli ich wielkość przekroczy pięć terawatogodzin.

Niemcy uzależnione od Rosji 

Od czasu rosyjskiej inwazji Niemcy starają się zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, a Rosja w czerwcu częściowo odcięła Niemcom dostawy gazu za pośrednictwem Nord Stream 1. Całkowite wstrzymaniu dostaw przez rosyjski Gazprom nastąpiło pod koniec sierpnia.

Przypomnijmy, że Niemcy jeszcze w lutym ubiegłego roku importowały około połowę swojego gazu z Rosji. 

MP

Czytaj dalej:

Previous Article

Awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy z płatnościami

Next Article

Nawałka wskazał, co musi zrobić Santos, by osiągnąć sukces z Polską. Kluczowy będzie jeden element

You might be interested in …

“MORDOR”? TAK, ALE W UNII EUROPEJSKIEJ

Czasem mówi się o kompleksie budynków na ulicy Domaniewskiej w Warszawie (i okolicach), że to „Mordor”. Skoro tak, to co należy powiedzieć o Parlamencie Europejskim? Ma swoje siedziby – nie mówię o przedstawicielstwach w wielu […]

Mama poszukiwana. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

Przykład niedawnych wydarzeń w Tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego ściąga uwagę na kwestię ochrony prywatności i odpowiedzialności prawnej. Pracownicy teatru opublikowali wizerunek kobiety wraz z jej dziećmi, nie mając wcześniejszej zgody na publikację. Choć ich […]