Liban dewaluuje walutę o 90 proc.

Liban przyjmuje od 1 lutego nowy oficjalny kurs wymiany, na poziomie 15 tys. funtów libańskich (LBP) za dolara amerykańskiego. Oznacza to dewaluację o 90 proc. w stosunku do dotychczasowego kursu, który nie był zmieniany od 25 lat – przekazał Reuters.

MOHAMED AZAKIR / Reuters / Forum

Zmiana kursu z 1507 do 15 tys. LBP za 1 USD i tak nie odpowiada “czarnemu” rynkowi na którym, dolara kupuje się za 57 tys. funtów libańskich. Oficjalna dewaluacja będzie miała zastosowanie w bankach, przekazał szef libańskiego banku centralnego Riad Salameh.

Według niego, banki miałyby pięć lat na “odrobienie strat poniesionych przez dewaluację”.

Katastrofa gospodarcza w kraju trwa już od 2019 r. Od tego czasu funt libański stracił ok. 97 proc., według nieoficjalnych danych. Analitycy spodziewają się, że zmiana dokonana przez libańskie władze nie będzie miała większego wpływu na gospodarkę, która jest systematycznie dolaryzowana, a większość transakcji odbywa się według kursu z ryku równoległego (czarnego).

© ℗

Previous Article

Euroland: stopa bezrobocia w XII 6,6 proc.

Next Article

Szef Pracodawców RP zatrzymany przez CBA

You might be interested in …

Dziś uwaga na dane z rynku pracy w USA

Na początku piątkowych godzin handlu obserwujemy wzrost awersji do ryzyka przez rozczarowujące wyniki największych gigantów technologicznych z USA, takich jak Amazon, Apple i Alphabet, które były opublikowane wczoraj. W handlu posesyjnym spółki te potaniały o blisko 5%. 6% stracił Ford po publikacji […]

Spadek eksportu zbóż z Ukrainy

W ostatnich dniach notowania zbóż i towarów rolnych nieco odbiły w górę po wcześniejszej spadkowej serii. Ten efekt widać m.in. na rynku pszenicy – notowania tego zboża, które w poprzednim tygodniu spadły do okolic 6,57 USD za buszel, obecnie powróciły do rejonu 6,90-7,00 […]