UOKiK zarzuca Wakacje.pl wprowadzanie w błąd

„Szukasz wyjazdu na ferie zimowe? Uważaj na ceny, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania ofert w portalu Wakacje.pl” – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, postawił spółce zarzut wprowadzania konsumentów w błąd, przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu. Gdańska spółka prezentuje oferty imprez turystycznych kilkudziesięciu biur podróży. UOKiK zauważył, że na przykład siedem dni w 5-gwiazdkowym hotelu na Riwierze Tureckiej kosztowało na stronie z wynikami wyszukiwania 2111 zł, a po wejściu na stronę tej oferty i zaktualizowaniu ceny było to 2558 zł .

– Postawiłem spółce Wakacje.pl zarzut wprowadzania konsumentów w błąd. Cena to jedno z podstawowych kryteriów, które bierzemy pod uwagę, planując wyjazd. Przedsiębiorcy mają obowiązek rzetelnie o niej informować, uwzględniać wszystkie jej elementy i dbać o aktualność – mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Z monitoringu urzędu wynika, że problem zaniżonych cen w wynikach wyszukiwania na stronie Wakacje.pl dotyczył prawie 2/3 ofert, a w ok. 10 proc. przypadków ceny w wyszukiwarce były zawyżone. Różnice wynosiły od kilkudziesięciu do kilkuset złotych na osobę.

– Niepełne lub nieaktualne ceny w wynikach wyszukiwania mają też wpływ na wyniki sortowania ofert według kryterium od najtańszej oraz wyniki ich filtrowania w określonym przedziale cenowym. W efekcie konsumenci mogą dostać dezinformujące dane, np. rzeczywiście najtańsza oferta może się znaleźć na dalekim miejscu. Może to utrudniać dokonanie optymalnego wyboru usługi – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

Od lipca 2022 r., już w trakcie postępowania wyjaśniającego, portal Wakacje.pl zaczął zamieszczać przy wynikach wyszukiwania symbol informujący, że w niektórych przypadkach cena może się zmienić. Zdaniem prezesa UOKiK nie zmienia to faktu, że konsumenci mogą być nadal wprowadzani w błąd.

– Jesteśmy zaskoczeni stanowiskiem prezesa UOKIK, który, jak zakładamy, omyłkowo przypisał nam rolę, której nie pełnimy. Wakacje.pl prezentują ofertę partnerów zewnętrznych – biur podróży i nigdy nie wpływają na wysokość cen ich ofert prezentowanych w serwisie www.wakacje.pl. Wysokość cen wynika tylko i wyłącznie z polityki sprzedażowej biur podróży – brzmi oświadczenie Wakacje.pl.

To pierwsze działanie UOKiK na rynku usług turystycznych, ale nie ostatnie.

– Będziemy się dalej przyglądać praktykom dotyczącym podawania cen w tej branży niezależnie od tego, czy są to duże biura podróży, małe firmy czy portale pośredniczące w sprzedaży ofert – zapowiada Tomasz Chróstny.

Previous Article

MFW obniżył prognozę wzrostu PKB Polski

Next Article

Euroland uniknął recesji w IV kw.

You might be interested in …

Amerykańskie akcje w górę. Zaskakująco dobre dane

Światowe akcje i rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły w piątek po lepszych niż oczekiwano danych o wzroście zatrudnienia, które zwiększyły oczekiwania inwestorów, że Rezerwa Federalna może utrzymać podwyżki stóp procentowych – podaje agencja Reuters. Fot. Daniel Hooper/Unsplash Zobacz także Dane […]

5 gorących spółek na sesji 27 XII 2022

Na pierwszej poświątecznej sesji wyróżniają się Rafako, XTPL, CCC, Grupa Kęty oraz Answear.com. 1. Na początku sesji wyraźnie w górę poszły notowania Rafako. Spółka zawarła z ARP i Trigonem umowę wykonawczą do decyzji o pomocy […]

Wartość miedzi wzrosła w tym tygodniu

Notowania miedzi mają za sobą kilka dni spektakularnych zwyżek. Mimo że pod koniec tygodnia wzrosty wyhamowują, to cena miedzi jest na drodze do zakończenia go na wyraźnym plusie. Cena miedzi w USA obecnie porusza się w okolicach 4,18 USD za funt. Oczywiście spadek inflacji […]