Spadki na rynku ropy przed spotkaniem OPEC+

Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu znajdują się na razie pod presją podaży. Cena tego surowca spada głównie pod naciskiem pesymistycznych nastrojów na szerokim rynku finansowym – popyt na ropę jest bowiem uzależniony od globalnej koniunktury.

Jednym z wyczekiwanych wydarzeń w bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej jest jutrzejsze spotkanie przedstawicieli państw OPEC+. Im bliżej do niego, tym więcej informacji pojawia się na temat możliwych działań rozszerzonego kartelu – a w zasadzie, prawdopodobnego braku tych działań.

Jutrzejsze spotkanie będzie obejmowało tzw. Joint Ministerial Monitoring Committee (JMMC). Oznacza to niższy stopień ważności niż pełne spotkanie przedstawicieli OPEC+. Dodatkowo, w poniedziałek odwołane zostało dzisiejsze spotkanie komitetu technicznego, który stanowi ciało doradcze dla JMMC i OPEC+. Wszystko to potwierdza wcześniejsze przypuszczenia, że w tym tygodniu raczej nie pojawią się żadne przełomowe decyzje ze strony rozszerzonego kartelu.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Obecne działania OPEC+ wynikają z decyzji podjętych jeszcze jesienią poprzedniego roku. W październiku OPEC+ podjęło nieoczekiwaną decyzję o cięciu limitów produkcji ropy naftowej aż o 2 mln baryłek dziennie, co jest odpowiednikiem około 2 proc. globalnego popytu. Ta zmiana pozostaje w mocy do końca 2023 roku, o ile w międzyczasie rozszerzony kartel nie dokona modyfikacji.

O ile cięcie limitów produkcji było duże, to w pewnym stopniu oznaczało ono dopasowanie się do sytuacji na rynku. Wiele krajów kartelu OPEC miało (i nadal ma) problemy z wydobyciem, wynikające z przestarzałej infrastruktury czy też niestabilności politycznej – i już sam ten fakt obniża potencjał produkcyjny ropy w OPEC+ o około milion baryłek dziennie.

Decyzja rozszerzonego kartelu z października była jednak także wyrazem przekonania, że w bieżącym roku popyt na ropę będzie stłumiony za sprawą globalnego spowolnienia gospodarczego – więc OPEC+ zależało na tym, by zapobiec pojawieniu się istotnej nadwyżki na rynku ropy, a tym samym, wyraźnego spadku cen, niekorzystnego dla budżetów krajów kartelu.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Techland chwali się sprzedażą gry

Next Article

Trzeci z rzędu miesiąc na plusie na rynku złota

You might be interested in …

Peakside rozpędza się w magazynach

Spółka Peakside Capital Advisors działa w Polsce od 2012 r. Początkowo specjalizowała w zarządzaniu obiektami biurowymi i handlowymi, jednak w 2022 r. zarząd podjął decyzję o koncentracji na magazynach. Pierwszym krokiem w tym kierunku był […]