Ukraina nakłada sankcję na Raiffeisen za

Raiffeisen Bank International (RBI) poinformował w niedzielę, że Raiffeisen Leasing nie posiada aktywów na Ukrainie. Z oświadczenia RBI wysłanego do apa wynika, że „od wybuchu inwazji w Rosji nie zawarto żadnych nowych umów leasingu”.

Apa przypomina też, że strona ukraińska już od jakiegoś czasu krytykowała działalność Raiffeisen w Rosji. Wasyl Chymynec, ambasador Ukrainy w Austrii, już na początku stycznia zaapelował do austriackich firm o wycofanie się z rosyjskiego rynku. Przekonywał, że jeśli austriacki bank „zapewnia korzyści finansowe” rosyjskim rekrutom, to pośrednio uznaje „samozwańcze republiki”. Chymynec podkreślił też, że Rosjanie na Ukrainie „zabijają i gwałcą”, a rosyjskie pieniądze „splamione są krwią”.

Wcześniej prawie cały zarząd RBI, z prezesem Johannem Stroblem na czele, znalazł się na liście osób rekomendowanych do sankcji przez rząd w Kijowie. „RBI został również oskarżony o odroczenie spłaty pożyczki rosyjskim żołnierzom. RBI tłumaczył, że taki jest wymóg prawny” – przypomina apa.

Pod koniec 2021 roku RBI zatrudniał w Rosji ponad 9 tys. pracowników, będąc wg ustaleń dziennika „Der Standard” jedną z dziesięciu największych instytucji kredytowych w tym kraju. „Rosyjska spółka zależna RBI przez lata była dojną krową wiedeńskiej grupy bankowej i przynosiła znaczącą część zysków” – dodaje apa.

„Polityczna decyzja ukraińskiego rządu o umieszczeniu ok. 30 rosyjskich firm leasingowych, w tym Raiffeisen Leasing Rosja, na liście sankcyjnej oznacza, że towary leasingowane od klientów Raiffeisen Leasing Rosja zostaną skonfiskowane na terytorium Ukrainy ” – wyjaśnia apa, podkreślając, że rosyjski oddział RBI nie posiada aktywów na Ukrainie.

RBI poinformowało ponadto w niedzielnym komunikacie, że Raiffeisen Leasing Rosja jest w 100 proc. spółką zależną od Raiffeisenbank Rosja. „Wolumen sfinansowanych przez nią leasingów wyniósł na koniec grudnia 2022 roku 362 mln euro. Od wybuchu wojny bank nie zawarł nowych umów leasingowych” – wyjaśniło RBI.

Ukraińskie sankcje dotyczą również rosyjskiej filii spółki Bank Austria UniCredit, do 2016 roku zarządzanej przez Wiedeń.

Previous Article

Wlk. Brytania: Przewodniczący konserwatystów zwolniony za niepłacenie podatków

Next Article

NATO: Państwa sojuszu powinny przejść do gospodarki wojennej

You might be interested in …

PKP Cargo przewidują spadek popytu na węgiel

Grupa PKP Cargo może zaliczyć 2022 rok do udanych. Według wstępnych szacunków osiągnęła znacznie lepsze niż w 2021 roku. Skonsolidowany zysk netto wyniósł 148,4 mln zł czyli był o 373,7 mln zł wyższy niż rok […]

Firmy muszą współtworzyć prawo

Po serii kryzysów w ostatnich latach – pandemii, przerwaniu łańcuchów dostaw, wybuchu wojny, wysokiej inflacji i zawirowań na rynku energetycznym – firmy nie są chętne do inwestowania. – Z rozmów z koleżankami i kolegami z […]