Tak zagranica robi biznes w Polsce. Padł rekord

Trafnym barometrem stanu polskiej gospodarki i możliwości biznesowych jest np. atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych. I ta atrakcyjność nie tylko nie maleje, lecz bardzo wzrosła. Tak bardzo, że w tamtym roku utworzyli u nas o 10,5 proc. więcej spółek niż w 2021 r.

Kliknij, aby powiększyć grafikę

Wschód robi robotę

Niekwestionowanym liderem są obywatele Ukrainy. Uruchomili w naszym kraju prawie 5 tys. spółek. W porównaniu z sytuacją w 2021 r., na drugim miejscu umocnili się Białorusini – prawie 1,7 tys. spółek (wzrost o 113 proc.). Trzecią pozycję utrzymali Niemcy – 418. Ukraińcy i Białorusini otworzyli ponad połowę wszystkich zagranicznych spółek.

– Ubiegłoroczny rekord został wyśrubowany właśnie dzięki Ukraińcom i Białorusinom. Z powodu wojny w Ukrainie miliony ludzi uciekło za granicę, z czego wielu do Polski. Ukraińcy próbują układać sobie życie za granicą i robić biznes, aby się utrzymać. Białorusini uciekają ze swojego kraju z powodów politycznych. Obie te nacje upodobały sobie w naszym kraju działalność szczególnie w budowlance, transporcie oraz IT. Natomiast Niemcy zakładają u nas spółki głównie w nieruchomościach, fotowoltaice, IT – podaje Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Duży skok wykonali Turcy, z 10 miejsca w 2021 r. na czwartą pozycję. Czarnym koniem jest jednak Gruzja, której obywatele założyli 221 spółek i przebojem wskoczyli na piąte miejsce (wzrost aż o 102 proc.). Jednak największym zaskoczeniem są Rosjanie. Uruchomili w naszym kraju 196 spółek – aż o 86,6 proc. więcej niż w 2021 r. – co plasuje ich na ósmym miejscu. Jak to możliwe w roku, w którym z powodu napaści na Ukrainę zamrażane były aktywa Rosjan powiązanych z Kremlem?

– Rzeczywiście, w tej sytuacji ta aktywność Rosjan jest dość zadziwiająca. Jednak nie należy wszystkich Rosjan uważać za zwolenników ani pomocników reżimu Putina, bo tak nie jest. Wielu Rosjan to normalni ludzie, którzy właśnie z powodu agresywnej polityki Putina opuścili swój kraj. Tacy ludzie chcą normalnie żyć i także w Polsce starają się robić biznes. Spodziewam się, że te rosyjskie spółki są pod lupą naszych służb specjalnych – mówi Jarosław Nowrotek.

Znacznie więcej spółek w 2022 r., w porównaniu z 2021 r., założyli też Łotysze, Francuzi, Chińczycy, Litwini, Amerykanie (infografika).

W 2022 r. spółki w Polsce założyli inwestorzy ze 106 krajów świata. Nawet z tak egzotycznych jak np. Jemen, Afganistan, Dominikana, Kostaryka, Kongo, Turkmenistan, Zambia, Nepal.

W jakich dziedzinach próbują zarabiać spółki z odległych i egzotycznych państw? Na przykład kuwejckie zajmują się obrotem nieruchomościami, filipińskie gastronomią czy produkcją filmów, brazylijskie produkcją pasz dla zwierząt, wenezuelskie edukacją artystyczną.

Previous Article

Comarch chce mieć więcej Pasów

Next Article

Polsko-singapurska fabryka baterii

You might be interested in …

Wielki skok zamówień Siemensa Polska

Globalne przychody niemieckiego koncernu Siemens wzrosły w minionym roku obrachunkowym (zakończonym 30 września 2022 r.) o 15,6 proc. Jeszcze szybciej rósł Siemens Polska – zwiększył obroty o prawie 26,5 proc. do 1,32 mld zł. Wielcy […]

Notowania ropy w górę

Notowania ropy zaliczyły w piątek aprecjację o ponad 1 proc. Nastąpiło to po lepszych niż prognozowano danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych. Oba benchmarki zanotowały jednak w ciągu tygodnia spadek o ponad 3 proc. – podaje agencja Reuters. fot. James MacDonald/Bloomberg Cena ropy Brent […]

Jak budować lojalność konsumentów w dobie kryzysu

W świecie handlu stali nabywcy to nieoceniona wartość. Ich utrzymanie nie wymaga tak dużych nakładów pracy, jak w przypadku pozyskiwania nowych, a dodatkowo mają lojalni klienci mają tendencję do dokonywania częstszych i większych zakupów. Sprzedający […]