Nagy: bank centralny Węgier może rozważyć „ostrożne” obniżki stóp, ale inflacja musi spadać

Marton Nagy, były wiceprezes Narodowego Banku Węgier uważa, że w styczniu inflacja w węgierskiej gospodarce przekroczy pułap 25 proc. rok do roku, jednak w lutym jej dynamika powinna zacząć tracić impet. Obniżki stóp są możliwe, jednak spadek tempa wzrostu cen musi być zauważalny, a przede wszystkim trwały, informuje Reuters.

Narodowy Bank Węgier (NBH)

Narodowy Bank Węgier (NBH)

fot. Bloomberg

Były bankier centralny przyznaje, że tak wysoka inflacja i towarzyszące jest wysokie stopy procentowe, utrudniają życie zarówno rządowi, jak i całej gospodarce. Dlatego, jeśli tylko stanie się to możliwe i uzasadnione bank centralny powinien złagodzić swoje nastawienie i rozpocząć „ostrożne” obniżki stóp.

Na razie jednak inflacja mocno przekracza pułap 20 proc. nie dając szans na zmiany w dotychczasowej polityce władz monetarnych. Podczas ubiegłotygodniowego posiedzenia pozostawiono bazową stopę na poziomie 13 proc. Zadeklarowano przy tym, że jednodniowa stopa depozytowa utrzymana będzie na poziomie 18 proc., dopóki bank nie zauważy „poprawy trendu” w ocenie ryzyka.

Tymczasem w miniony piątek (27.01) agencja S&P Global Ratings obniżyła długo- i krótkoterminowe ratingi Węgier w walucie zagranicznej i lokalnej do „BBB-/A-3” z „BBB/A-2”, powołując się na utrzymującą się wysoką inflację i presję zewnętrzną.

© ℗

Previous Article

Tajwan: zamówienia eksportowe zmniejszają się coraz szybciej

Next Article

53 proc. firm boi się niewypłacalności, a 24 proc. liczy na rozwój

You might be interested in …

Niezwykłe warsztaty z Olgą Grygier-Siddons w Willi Poranek

Uczniowie konstancińskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dyskutowali z Olgą Grygier-Siddons, byłą wieloletnią szefową PwC w regionie, o planach na przyszłość, grach komputerowych i szukaniu w pracy przyjemności. Po lekturze jednego z lutowych numerów „Pulsu Biznesu” w głowach uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z […]

Czego brakuje w przepisach o kontroli trzeźwości

Nowelizacja Kodeksu Pracy, która przewiduje wyczekiwane przez przedsiębiorców przepisy dotyczące m.in. kontroli trzeźwości pracowników, czeka już tylko na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Wspomniane rozwiązania wejdą w życie w ciągu 14 dni od […]