Inflacja w Hiszpanii ponownie uderza

Po chwilowym wyhamowaniu, inflacja w hiszpańskiej gospodarce znowu dała o sobie znać w negatywny sposób, ponownie przyspieszając. To niedobry sygnał dla inwestorów liczących na złagodzenia nastawienia Europejskiego Banku Centralnego.

Emilio Parra Doiztua/Bloomberg

Według wstępnych danych urzędu statystycznego w styczniu 2023 r. ceny konsumpcyjne w Hiszpanii odnotowały wzrost rzędu 5,8 proc. w ujęciu rocznym dynamizując po wzroście o 5,5 proc. w grudniu zeszłego roku. Oznacza to, że przerwana została pięciomiesięczna seria spadków.

Odczyt jest sporym zaskoczeniem. Ekonomiści spodziewali się bowiem kontynuacji spowolnienie presji inflacyjnej do poziomu 4,8 proc.

Tymczasem inflacja bazowa, która nie obejmuje poddających się silnym wahaniom cen żywności i energii wzrósł do rekordowego poziomu 7,5 proc. Sugeruje to, że inflacja, którą już zaszufladkowana na spadkową, może mieć jednak trwalszy i szerszy charakter.

Eksperci podkreślają, że odbicie inflacji w styczniu wywołane było w dużej mierze przez wzrost kosztów paliwa oraz niższymi rabatami udzielanymi przez sprzedawców odzieży.

Wysoka inflacja przekłada się na całą gospodarkę, która odnotowała wyraźne spowolnienie w ostatnich trzech miesiącach 2022 r. PKB Hiszpanii wzrósł w IV kw. o zaledwie 0,2 proc. w ujęciu kwartalnym.

© ℗

Previous Article

PKB Polski wzrósł w 2022 r. o 4,9 proc.

Next Article

Rekordowy deficyt budżetowy Chin w 2022 r.

You might be interested in …

Umowa zbożowa odnowiona. Władze Ukrainy twierdzą, że na 120 dni

Umowa, która pozwala Ukrainie na bezpieczny eksport zboża i innych produktów rolnictwa przez Morze Czarne, została przedłużona o kolejne 120 dni, jak ogłosił w sobotę ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. Władze Turcji oraz ONZ nie potwierdziły jednak, jaki jest […]

Niezależne warsztaty kontra producenci aut

Część branży automotive twierdzi, że koncerny motoryzacyjne ograniczają konkurencję na rynku, reglamentując dostęp do informacji. Domaga się rewolucji w przepisach. Bruksela nie widzi problemu. Do końca stycznia kraje unijne mają ustosunkować się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zmian w […]