Finalrentals wjedzie do Polski

W najbliższych tygodniach pojawi się w Polsce nowy gracz na rynku wynajmu aut. To Finalrentals, spółka założona w Gdańsku przez Ammara Akhtara, pakistańskiego informatyka, który po latach pracy dla firm wynajmujących auta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich postanowił poprowadzić własną spółkę.

W ciągu kilku tygodni uruchomimy działalność na Litwie, w Chorwacji, Serbii, Portugalii, Polsce i Hiszpanii. W Polsce, Chorwacji i Serbii wybraliśmy już partnerów do współpracy, ale nie mogę ujawnić nazw wypożyczalni — mówi Ammar Akhtar.

Dziś Finalrentals działa na Karaibach, Dominikanie, Jamajce, Malcie, Reunion, w Azerbejdżanie, Kanadzie, Gruzji, Maroku, Arabii Saudyjskiej, Surinamie, ZEA i USA.

Gdańskie biuro urośnie

Jazda na zachód:

Jazda na zachód:

Ammar Akhtar, założyciel Finalrentals, wyjechał z Pakistanu w 2006 r. i pracował w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dla firm wypożyczających samochody. W 2019 r. założył w Gdańsku własną spółkę, a w ubiegłym roku otworzył biznes również w Wielkiej Brytanii.

W biurze w Gdańsku zatrudnia pięć osób, a na świecie 15. Polacy zajmują się sprzedażą, rozwojem aplikacji i zarządzaniem danymi.

— W ciągu 2-3 miesięcy zatrudnimy w Gdańsku dwie osoby zajmujące się tworzeniem stron internetowych typu front-end, w ciągu roku dodamy tu 10 miejsc pracy — mówi szef spółki.

Polską spółkę otworzył w kwietniu 2019 r. Skorzystał z programu Poland Prize, w którym zagraniczne start-upy mogą otrzymać dofinansowanie.

— Dostałem 50 tys. EUR grantu. Był to kapitał zalążkowy. Na początku była to garażowa działalność, w 2021 r. otworzyliśmy biuro w Gdańsku — mówi Ammar Akhtar.

Trudne czasy na szukanie inwestora

Rozwój w Europie Finalrentals sfinansuje dzięki 500 tys. GBP od brytyjskich aniołów biznesu, Walijskiego Banku Rozwoju (Development Bank of Wales) i funduszu inwestycyjnego.

— Przyjechałem do Cardiff w marcu 2022 r. i otworzyłem spółkę w programie brytyjskiego rządu wspierającym start-upy. Nie dostaje się w nim pieniędzy, tylko wizę i możliwość prezentacji projektu inwestorom. Spotykałem się z wieloma funduszami, aniołami biznesu i bankami i w końcu się udało. W czerwcu przeprowadzimy kolejną rundę, również na 500 tys. GBP — mówi Ammar Akhtar.

Przyznaje, że próbował szukać finansowania w Polsce.

— Nie udało się, nie był to dobry okres, polski złoty był słaby w relacji do dolara, więc choć poznałem wielu fantastycznych ludzi, musiałem szukać kapitału gdzie indziej — mówi prezes Finalrentals.

Duży tort do podziału

Po wznowieniu działalności po zakończeniu pandemii Finalrentals miał w ubiegłym roku 1,04 mln USD przychodów. Ammar Akhtar szacuje, że cały rynek wynajmu aut jest wart 100 mld USD, a połowa należy do lokalnych firm.

— Zwykle nie działają one online. Gdy nawiązujemy z nimi współpracę, dajemy im naszą technologię i dostęp do klientów z całego świata. Ich przychody skokowo rosną. Najczęściej współpracujemy na wyłączność z jednym partnerem w jednym kraju, choć w Grecji czy USA mamy ich więcej — mówi Ammar Akhtar.

Technologia Finalrentals to także stworzony przez Ammara Akhtara program do pozycjonowania strony w wyszukiwarce, który biznesmen zamierza opatentować. Dziś firma ma 32 partnerów i oferuje wynajem samochodów w 14 krajach w 211 lokalizacjach, np. na lotniskach.

Finalrentals będzie kolejnym graczem na polskim rynku wynajmu aut. Kilka tysięcy własnych samochodów w ponad 100 polskich miastach wynajmuje na godziny, dni czy dłuższe okresy, np. firma Panek. Od marca 2021 r. działa w Polsce czeski HoppyGo, który łączy właścicieli aut z osobami chcącymi je wypożyczyć na krótki okres.

Previous Article

Dlaczego fala zwolnień ucieszyła inwestorów

Next Article

Comarch chce mieć więcej Pasów

You might be interested in …

Volkswagenowi grozi wycofanie auta Golf z niemieckiego rynku

Niemiecki sąd przyznał w poniedziałek rację organizacji ekologicznej, która zażądała wycofania aut Volkswagen Golf z niemieckiego rynku, informuje Reuters. Organizacja Deutsche Umwelthilfe (DUH) w pozwie wskazała, że niemiecki Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego (KBA) nie powinien zgodzić […]

Wysoka inflacja dalej straszy

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze spadki. Piątkowy poranek nie przynosi żadnej zmiany, a notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy dalej osuwają się na południe. Skala przeceny sięga już 1%. S&P 500 zbliża się do poziomu 3900 pkt., gdzie […]

Indeksy na nowych szczytach. Nadzieje wspierają rynek

Nadzieje na uzyskanie porozumienia w kwestii podniesienia limitu zadłużenia w USA zdecydowanie wsparły rynek akcyjny, a S&P500 znalazł się na 9-miesięcznych szczytach wychodząc powyżej 4200 pkt. Pojawiają się doniesienia, że w kolejnych dniach głosowany ma być projekt porozumienia. Michael Nagle Uwzględniając umiarkowaną […]