Czechy: Petr Pavel nowym prezydentem

W drugiej turze wyborów prezydenckich w Czechach wygrał emerytowany generał Petr Pavel. Głosowało na niego 58,32 proc. wyborców, zaś na Andreja Babisza 41,67 proc. – informuje CTK.

Milan Jaros

Premier Petr Fiala pogratulował zwycięzcy i wyraził wiarę w owocną współpracę. Pavel, według Fiali, jest tym, który potrafi rozwiązywać konflikty, a nie je rozpalać. „To jest bardzo ważne dla naszej przyszłości” – powiedział premier.

„Jestem gotów do pracy. Sukces mojej prezydentury uznam za nasz wspólny sukces” – powiedział Pavel i zaprosił wszystkich współobywateli do współpracy oraz wyraził nadzieję, że wspólnie uda się rozwiązać problemy, w szczególności przezwyciężyć konfrontację polityczną.

Oficjalne dane zostaną podane we wtorek przez Państwową Komisję Wyborczą. Od 1 do 10 lutego przebieg i wyniki obu tur wyborów można zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 70,25 proc., czyli nieco więcej niż w pierwszej turze, kiedy do urn poszło 68,24 proc.

© ℗

Previous Article

Von der Leyen: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Next Article

Niemcy: ogromny niedobór nauczycieli, tysiące nieobsadzonych stanowisk

You might be interested in …

Niepewność na rynku ropy, ceny surowca spadają

Ceny kontraktów na ropę spadły w czwartek, tracąc ok. połowy tego, co zyskały dzień wcześniej. Optymizm inwestorów studzą obawy co do wyniku debaty w sprawie pułapu zadłużenia USA. fot. Dmitry Pichugin – stock.adobe.com Uczestnicy rynku wciąż oczekują wyniku negocjacji w […]

Czy sztuczna inteligencja zabierze miejsca pracy

W niektórych branżach stosowanie sztucznej inteligencji (AI) weszło do porządku dziennego. Co ciekawe, w Chinach od 2019 r. jest ona wykorzystywana podczas przeprowadzania przewodu sądowego. Nagrywa zeznania, przejmuje powtarzalne zadania, jak np. ogłaszanie procedur sądowych […]