FBI zhakowało stronę hakerów, którzy wymusili 100 mln USD

FBI przejęło w czwartek infrastrukturę informatyczną należącą do Hive, grupy hakerów, którzy metodą ransomware wyłudzili ponad 100 mln USD od licznych instytucji, głównie placówek medycznych- poinformowała stacja CNN.

FBI, hakerzy, atak hakerski, ransomware

Bloomberg

W czwartek na funkcjonującej w czeluściach dark webu witrynie grupy Hive pojawiła się informacja po angielsku i rosyjsku, że strona została przejęta w ramach “skoordynowanej operacji służb bezpieczeństwa”, czyli FBI, amerykańskiego wywiadu i europejskich agencji bezpieczeństwa.

Dyrektor FBI Christopher Wray oświadczył, że śledczy zyskali dostęp do sieci komputerowej Hive, dzięki czemu mogli zwrócić ofiarom “klucze” do ich utraconych danych i udaremnić próbę wyłudzenia łącznie 130 mln USD.

Do listopada 2022 r. hakerzy z Hive wymusili okup na ponad 100 mln USD od ponad 1300 firm na całym świecie – w dużej mierze placówek służby zdrowia. Przestępcy korzystali z metody ransomware, czyli blokowania stron internetowych i następnie zmuszania ofiar do uiszczenia wysokiej kwoty w zamian za przywrócenie dostępu.

Wśród poszkodowanych był m.in. duży szpital w Luizjanie. Placówka twierdziła, że powstrzymała atak ransomware w październiku, ale cyberprzestępcom i tak udało się wykraść dane dotyczące prawie 270 tys. pacjentów.

Operacje organów ścigania stają się coraz bardziej skuteczne, zauważyło CNN. Przychody grup hakerskich z ransomware w skali globalnej spadły w ubiegłym roku do ok. 457 mln USD. W 2021 r. wyłudzili łącznie 766 mln USD, wynika z danych firmy Chainalysis.

© ℗

Previous Article

Niewielki wzrost europejskiego rynku akcji

Next Article

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie

You might be interested in …

Wizz Air zawiesił loty do Mołdawii

Tania linia Wizz Air zawiesiła od 14 marca loty do Kiszyniowa, stolicy Mołdawii, tłumacząc to względami bezpieczeństwa, informuje Bloomberg. Wizz Air twierdzi, że przestrzeń powietrzna Mołdawii nie jest w pełni bezpieczna. Mołdawski nadzór lotnictwa cywilnego określił decyzję taniej […]

Prawdopodobnie w tym tygodniu KE zaakceptuje dopłaty do zboża

Prawdopodobnie w tym tygodniu Komisja Europejska zaakceptuje dopłaty do zboża – powiedziała wiceminister rolnictwa Anna Gembicka; przypomniała, że łącznie ze środkami krajowymi chodzi łącznie o ok. 800-900 mln zł. fot. Dwayne Senior/Bloomberg “Z tego, co wiemy, w tym tygodniu prawdopodobnie […]