Bank centralny: zysk rosyjskich banków spadł o 90 proc.

Bank centralny poinformował w piątek, że w 2022 roku zysk rosyjskich banków spadł o 90 proc. do 203 mld rubli, donosi Reuters.

Agencja przypomina, że rok temu Bank Rosji prognozował, że rosyjski sektor bankowy wypracuje znów ponad 2 bln rubli zysku w 2022 roku po tym jak w 2021 roku sięgnął on rekordowych 2,4 bln rubli.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Pogorszenie wyników rosyjskich banków to skutek sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję za napaść na Ukrainę. Branża pokazała jednak zdolność dostosowania się, bo jak zauważył bank centralny, w pierwszej połowie 2022 roku rosyjskie banki miały łącznie aż 1,5 bln rubli strat aby na koniec roku wykazać jednak zysk.

– Jednak nie wszystkie banki były zdolne do odrobienia strat z początku roku, niektóre zakończyły go znaczącą stratą – podkreślił Bank Rosji.

Ujawnił, że po pierwszym półroczu 130 banków nie przynosiło zysku. Na koniec drugiego ich liczba spadła do 104.

© ℗

Podpis: Marek Druś

Previous Article

Ponad 55 proc. Polaków obawia się, że kryzys negatywnie wpłynie na ich zatrudnienie

Next Article

Unijne dotacje wspierają niszowe rozwiązania

You might be interested in …

Prezes PPL: rośnie ruch pasażerski na Lotnisku Chopina

Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL) zarządza największym lotniskiem pasażerskim w Polsce, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina. “Obserwujemy, że ruch pasażerski na Lotnisku Chopina rośnie. W styczniu 2023 r., w porównaniu do rekordowego 2019 r., ruch jest […]