Wiceszef SNB: nie wykluczamy dalszych podwyżek stóp

Martin Schlegel, wiceszef Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) powiedział, że jest zbyt wcześnie aby twierdzić, że inflacja nie jest już problemem w kraju, informuje Reuters.

Inflacja wyniosła 2,8 proc. w Szwajcarii w ubiegłym roku. Według prognoz, w 2023 roku ma spaść do 2,4 proc., a w 2024 roku do 1,8 proc. Oczekiwane słabnięcie dynamiki cen nie spowodowało zmiany nastawienia banku centralnego, którego cel inflacyjny to 2,0 proc.

– Obecnie nie wykluczamy dalszych podwyżek stóp procentowych – powiedział Schlegel we wtorek w Zurychu. – Utrzymanie stabilności cen ma absolutny cel dla SNB – dodał.

Reuters przypomina, że w 2022 roku bank centralny trzykrotnie podwyższał stopy procentowe w Szwajcarii i główna wynosi obecnie 1,0 proc. Ekonomiści Credit Suisse podwyższyli prognozę podwyżek stóp w Szwajcarii i uważają, że w marcu główna będzie wynosić 1,5 proc. wobec dotychczas oczekiwanych 1,25 proc. Prognozują, że SNB podwyższy ją następnie do 1,75 proc. w czerwcu.

© ℗

Podpis: Marek Druś

Previous Article

Kurs złota na nowym 9-miesięcznym szczycie

Next Article

Ropa staniała

You might be interested in …

Inwestorom trudniej kupować nieruchomości

W 2022 r. fundusze wydały w Polsce blisko 6 mld EUR, ale w tym roku negocjacje się przedłużają i zakupy będą mniejsze. Deweloperzy nie chcą obniżać cen, a kupujący szukają okazji. W 2022 r. inwestorzy wydali na zakup polskich nieruchomości […]

Gospodarka zwalnia, ale stopy rynkowe rosną

W każdy piątek aktualizujemy informację o stanie światowej gospodarki przez pryzmat 80 wskaźników z czterech gospodarek – Polski, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Chin. Wszystkie analizowane przez nas wskaźniki można obserwować i pobierać na naszej platformie […]