PKN Orlen podpisał megakontrakt na dostawy LNG z Semprą

W środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek i szef amerykańskiej Sempra Infrastructure Dan Brouillette podpisali długoterminowy kontrakt na dostawy LNG. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r.

fot. Bloomberg

Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

Sempra to istotny gracz na amerykańskim rynku – podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek tuż po podpisaniu kontraktu. Jak ocenił, to ważny kontrakt dla zabezpieczenia przyszłego wzrostu zużycia gazu w regionie.

“Nie możemy być naiwni w zakresie polityki zakupów węglowodorów” – podkreślił Obajtek, zaznaczając, że kontrakt jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa. To też ważny dzień dla wszystkich gospodarek w regionie – dodał Obajtek.

Sempra to amerykańska firma zajmująca się infrastrukturą energetyczną z siedzibą w San Diego w Kalifornii. Firma jest jednym z największych holdingów użyteczności publicznej w Stanach Zjednoczonych, z około 40 milionami konsumentów, zatrudnia ponad 20 tys. osób. Sempra koncentruje się na infrastrukturze elektrycznej i gazu ziemnego, a jej spółki operacyjne to: Southern California Gas Company (SoCalGas) i San Diego Gas & Electric (SDG&E) w południowej Kalifornii; Oncor Electric Delivery Company oraz Sempra Infrastructure z biurami w Kalifornii. Jak informuje firma, jej aktywa na koniec 2021 r. warte były 72 mld dolarów.

© ℗

Previous Article

Ukraina: niemal 138 mld USD sięgnęły straty w infrastrukturze w wyniku rosyjskiej inwazji

Next Article

Duże zwolnienia w Fordzie. Najbardziej ucierpią Niemcy

You might be interested in …

Ropa z trzecią przeceną z rzędu

Na rynku surowcowym nadal nie milkną echa wystąpień szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej w Kongresie, które odebrane zostały jako potwierdzenie utrzymania agresywnego nastawienia w polityce monetarnej. To zdecydowanie popsuło nastroje na rynkach, wzmacniając dolara i zmniejszając atrakcyjność ryzykownych aktywów. fot. Kyle […]

Sprzedaż detaliczna w Norwegii wzrosła mocniej niż oczekiwano

Konsumenci w Norwegii okazują się nad wyraz odporni na wysoką inflację i rosnące stopy procentowe. Po zaskakująco mocnym spadku w grudniu zeszłego roku, sprzedaż detaliczna odbiła w styczniu mocniej niż oczekiwano, informuje Bloomberg. fot. Carina Johansen/Bloomberg Według danych Statistics Norway, w […]