Oczekiwania niezmiennej polityki OPEC+ dot. ropy naftowej.

Sytuacja na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu jest mało wyrazista. Z jednej strony, presję na spadek notowań wywierają obawy związane z tegoroczną recesją. Z drugiej strony, ceny są wspierane przez nadzieje na znaczny wzrost popytu na ropę naftową w Chinach w bieżącym roku.

Póki co, w tym tygodniu przeważają pesymiści. Wczoraj cena ropy naftowej spadła, czemu sprzyjały relatywnie słabe odczyty indeksów PMI z wielu krajów świata, jak również ponowny wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.

Amerykański Instytut Paliw oszacował, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 3,38 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano o ponad połowę mniejszej zwyżki. Dziś swoje wyliczenia przedstawi Departament Energii – jeśli potwierdzą one kolejny znaczący wzrost zapasów ropy czy ogólnie paliw w USA, to dla inwestorów będzie to jasny sygnał rozczarowującego popytu w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem na rynku ropy obecnie trwają już spekulacje dotyczące możliwych działań OPEC+. W przyszłym tygodniu przedstawiciele rozszerzonego kartelu spotkają się wirtualnie, aby podjąć decyzje dotyczące działań w kolejnych miesiącach. Jednak już sam fakt, że będzie to spotkanie wirtualne, sugeruje, że OPEC+ nie nastawia się na żadne istotne zmiany w swojej polityce.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dla przypomnienia: w październiku poprzedniego roku OPEC+ nieoczekiwanie obniżył limity produkcji ropy naftowej w rozszerzonym kartelu łącznie o 2 mln baryłek dziennie, zakładając utrzymanie się niższych limitów także w 2023 roku. Decyzja ta wynikała z próby równoważenia niższego popytu, wynikającego ze spowolnienia gospodarczego na świecie.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Szczerze i bez bajerowania. Pierwsze wrażenia po konferencji prasowej Fernando Santosa

Next Article

GUS: stopa bezrobocia w grudniu wzrosła do 5,2 proc.

You might be interested in …

26 XII nie będzie standardowych przelewów międzybankowych

W drugi dzień świąt, w poniedziałek, 26 grudnia system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu – przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR). Elixir to obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych. Za jego […]

P.O. prezes LOT: spółka będzie w stanie spłacać pożyczkę z PFR

PLL LOT będzie w stanie spłacać pożyczkę z PFR, prognozy dla branży na kolejne lata są dobre – oceniła w poniedziałek pełniąca obowiązki prezesa spółki Katarzyna Lewandowska. W grudniu 2023 r LOT ma spłacić pierwszą transzę pożyczki. Jesteśmy przygotowani do spłaty pożyczki, rynek […]