Kontynuacja zwyżek notowań złota

Notowania złota kontynuują systematyczne zwyżki. Cena tego kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1936 USD za uncję, a dzisiaj już przekraczała 1940 USD za uncję, docierając tym samym do tegorocznego maksimum i do najwyższego poziomu od kwietnia poprzedniego roku.

Zwyżkom notowań złota w ostatnim czasie sprzyjała słabość dolara oraz wiążące się z tym oczekiwania złagodzenia podejścia Fed do polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych. Z tej przyczyny, inwestorzy na rynku złota nadal uważnie śledzą przede wszystkim dane makro z USA, które będą nadawać ton działaniom Fed.

W tym tygodniu istotne będą zarówno dzisiejsze odczyty PMI, jak i szereg czwartkowych danych, dotyczących m.in. PKB czy też rynku pracy. Im gorsze dane makro w USA, tym większa szansa na łagodniejsze podejście Fed do polityki monetarnej – co z kolei stanowiłoby wsparcie dla cen złota.

Inwestorzy obecnie chętnie dodają złoto do swoich portfeli dla dywersyfikacji. Niemniej, w niektórych krajach ten efekt jest słabiej widoczny. Dla przykładu, w Indiach w bieżącym tygodniu notowania kontraktów futures na złoto zwyżkowały do historycznych rekordów, co w ostatnich dniach przyczyniło się do wyhamowania popytu na ten metal.

Notowania złota – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Kolejorz chce być fabryką piłkarzy

Next Article

Wzrost PMI Eurolandu przebił oczekiwania

You might be interested in …

Przychody Rosji z eksportu ropy szybko spadają

Wprowadzone przez Zachód sankcje oraz limity cenowe skutecznie ograniczyły przychody Rosji ze sprzedaży ropy. W lutym zmniejszyły się aż o 40 proc., co ogranicza środki jakimi dysponować będzie państwo by finansować m.in. inwazję na Ukrainę, informuje Bloomberg. Andrey Rudakov/Bloomberg Według szacunków Międzynarodowej […]

Alior Bank przedstawił nową strategię

Alior Bank przedstawił strategię rozwoju na lata 2023-2024. Celuje w zwrot na kapitale przekraczający 13 proc. i uzyskanie zdolności do wypłaty dywidendy. W 2021 r. wskaźnik ROE banku wyniósł 7,7 proc., a powyżej 13 proc. był ostatnio w 2011 r. – […]