Waller dał argumenty

Jednocześnie dodał, że “jeżeli rynek ma rację co do inflacji”, to jest do “bardzo dobra informacja”. W pewnym sensie jest to podbicie pychy inwestorów, którzy mogą myśleć, że są mądrzejsi niż Fed. Ale na obecną chwilę rzeczywiście wzmacnia to oczekiwania, co do rychłego pivotu i osłabia dolara. W podobnym tonie utrzymany jest cytowany dzisiaj przez agencje, artykuł w Wall Street Journal.

W poniedziałek rano w przestrzeni G-10 słabszy od dolara jest tylko japoński jen. Rynek ocenia, że do czasu nominacji nowego szefa BOJ, nie należy oczekiwać żadnych zmian w polityce monetarnej. Z kolei zaskakująco silne jest euro, które zdaje się korzystać na “jastrzębich” komentarzach płynących ze strony Europejskiego Banku Centralnego – agencje ponownie cytują Klaasa Knota, którego zdaniem skala ruchów na stopach procentowych będzie w najbliższych miesiącach znacząca. Warto jednak zwrócić uwagę, że Rada Gubernatorów ECB to ciało dość liczne i trudno ocenić, jaki faktycznie komunikat zobaczymy po posiedzeniu 2 lutego (chociaż ruch o 50 punktów baz. teraz jest już przesądzony).

Dzisiejszy kalendarz makro nie będzie szczególnie ciekawy. Więcej informacji poznamy jutro, kiedy spłyną szacunki dla indeksów PMI za styczeń. Również od wtorku zacznie się pojawiać więcej raportów wynikowych dla amerykańskich spółek, co może mieć istotny wpływ na przebieg notowań na Wall Street.

EURUSD powyżej 1,09

Nowy tydzień zaczął sie od mocnego wybicia ostatnich szczytów EURUSD z zeszłego tygodnia w okolicach 1,0870. Euro wspierają “jastrzębie” komentarze ze strony członków Europejskiego Banku Centralnego – Knot, Nagel – które sprawiają, że ECB jest odbierany, jako ten bank centralny, który w nadchodzących miesiącach będzie prowadził najbardziej restrykcyjną politykę. Rynek szybko zapomniał o plotkach, jakie pojawiły się w zeszłym tygodniu o możliwym wyhamowaniu tempa podwyżek w strefie euro od marca. Niewykluczone jednak, że być może przypomni sobie o nich ponownie jeszcze przed oficjalnym posiedzeniem ECB, jakie zaplanowano na 2 lutego.

Wykres dzienny EURUSD

Zwyżki EURUSD to też zasługa słabości dolara, która bazuje na rosnących oczekiwaniach rynków, co do pivotu Fed. Nieoczekiwanie “gołębie” dostały wsparcie od Christophera Wallera, dotychczas jednego z “jastrzębi” w Rezerwie Federalnej. Niemniej trzeba zaznaczyć, że Waller nie powiedział nic o tym, że cykl podwyżek może się zakończyć w marcu, a na jesieni rozpoczną się obniżki stóp.

Czy na EURUSD przetestowana zostanie psychologiczna bariera 1,10? Niewątpliwie daty 1 lutego (posiedzenie FED) i 2 lutego (posiedzenie EBC) będą kluczowe w kalendarzu. Niemniej już wcześniej rynki walut mogą reagować na zmieniające się nastroje na rynkach akcji, a ten tydzień może być kluczowy dla Wall Street ze względu na rozkręcający się sezon wyników spółek.

Previous Article

E-handel ma paliwo do wzrostu. GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w grudniu

Next Article

Niemcy jeszcze daleko od pełnego pokrycia dostaw rosyjskiego gazu

You might be interested in …

Na Wall Street spadki przez Credit Suisse

Amerykańskie rynki akcji zakończyły sesję spadkami głównych indeksów choć wyraźnie mniejszymi niż w jej pierwszej części. Wydarzeniem, które najmocniej wpływało na nastroje w środę, była brutalna przecena akcji Credit Suisse wywołana przez wiadomość, że największy […]

Ropa naftowa była wczoraj najtańsza od grudnia

fot. Angus Mordant/Bloomberg W Europie dziś rano brak było na rynkach akcji jakichś wyraźniejszych tendencji (DAX -0,18 proc., CAC 40 -0,59 proc. ok. godz. 9:55). Na GPW WIG-20, który w poniedziałek osiągnął najniższy poziom od […]

Firmom nie będzie łatwo bronić się przed UOKiK

Przedsiębiorcy są zaniepokojeni nowymi przepisami dotyczącymi postępowań prowadzonych przez organ nadzorujący przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Krytyczne głosy do uchwalonych 9 marca przez Sejm regulacji nie wpłynęły w żaden sposób na ich ostateczny kształt. Niewiele dało […]