Potanin: sankcje nie zagrażają istnieniu Nornicklu, ale utrudniają rozwój

Władimir Potanin, szef koncernu Nornickel twierdzi, że choć zachodnie sankcje nie uderzają bezpośrednio w firmę, musi ona zmieniać swoją strategię i budować nowe sojusze i powiązania z partnerami z krajów takich jak Chiny, Turcja czy Maroko, informuje Reuters.

Władimir Potanin, szef i największy akcjonariusz koncernu Nornickel

Władimir Potanin, szef i największy akcjonariusz koncernu Nornickel

Sergei Pyatakov / TASS / Forum

Potanin to jeden z najbogatszych ludzi w Rosji. Działa przede wszystkim w branży metali, zaś w koncernie Nornickel jest dyrektorem naczelnym i największym akcjonariuszem z 36 proc. pakietem udziałów. Powiedział, że sankcje nałożone na Rosję poi inwazji na Ukrainę nie wpływają bezpośrednio na życie firmy, jej przetrwanie, ale ograniczają jej możliwości, w tym finansowe, oraz rozwój tych rynków, na których tradycyjnie była obecna.

Utrzymanie się na dotychczasowych rynkach jest trudniejsze, zaś zdobywanie nowych bardzo kosztowne, musimy jednak zmienić nasza strategię pod aktualne warunki działania – stwierdził Potanin.

Oligarcha przyznał, że jego firma, największy na świecie producent palladu i rafinowanego niklu, została jednak dotknięta „całkowicie destrukcyjnymi” sankcjami ze względu na wpływ na łańcuchy logistyczne, systemy płatności i możliwość zakupu nowego sprzętu.

Wyjaśnił, że Nornickel próbuje znaleźć wyjście z tej sytuacji. Restrukturyzuje łańcuchy logistyczne do krajów „bardziej przyjaznych”. Przede wszystkim do Chin, Turcji, Maroka i innych krajów arabskich.

Sam oligarcha został w grudniu umieszczony na liście sankcji USA za współpracę z prezydentem Władimirem Putinem.

© ℗

Previous Article

GPW: gorące spółki na sesji 23 I 2023

Next Article

31 proc. polskich firm z sektora IT planuje zwiększyć zatrudnienie, a 28 proc. przewiduje zwolnienia

You might be interested in …

Wrocław ma plan na strefy czystego transportu

Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym wykonano badania floty samochodów oraz emisji spalin pochodzących z transportu drogowego. Na tej podstawie przygotowano propozycje kształtu strefy czystego transportu, w tym kryteriów wjazdu. – […]

Dotacje na ekoprojekty w zasięgu MŚP

Obowiązek ujawniania rozszerzonych informacji niefinansowych dosięgnie niebawem każdego przedsiębiorcę. Obecnie konieczność raportowania przedsięwzięć związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym (ang. environmental, social and corporate governance – ESG) dotyczy m.in. banków, zakładów […]

Giełda kryptowalut Coinbase wstrzymała operacje w Japonii

Firma Coinbase Global wstrzymała swoją działalność w Japonii z powodu niestabilnych warunków rynkowych, poinformowała giełda kryptowalut w środę, kilka dni po ogłoszeniu redukcji zatrudnienia w związku ze słabnącym popytem na aktywa cyfrowe – podaje agencja Reutersa. Logo Coinbase fot. Michael Nagle/Bloomberg Ruch […]