E-handel ma paliwo do wzrostu. GUS podał dane o sprzedaży detalicznej w grudniu

Skutki pandemii przestały napędzać sprzedaż internetową, ale zdaniem ekspertów inne czynniki przyczynią się do wzrostu jej udziału w rynku detalicznym.

E-commerce trzyma się mocno. Choć udział sprzedaży internetowej w całym rynku detalicznym zmniejszył się z 11,9 proc. w listopadzie do 9,5 proc. w grudniu, jak wynika z danych GUS, to spadek jest efektem sezonowości. Dla porównania: w 2021 r. udział ten spadł z 11,4 proc. w listopadzie do 10,2 proc. w grudniu.

Zobacz także

– Przewidywaliśmy przekroczenie w całym roku magicznej granicy 10 proc. średniomiesięcznego udziału e-handlu i zabrakło naprawdę niewiele. Jest zdecydowanie większy niż w 2020 r. i dość wyraźnie większy nawet niż w 2021 r. Po okresie, w którym paliwem dla bardzo wysokiej dynamiki rynku był COVID-19, wróciliśmy do spłaszczonej dynamiki. W efekcie podawany co miesiąc udział tego segmentu w całym handlu wciąż rośnie, choć w tempie poniżej 1 pkt. proc. – komentuje Grzegorz Rudno-Rudziński, partner zarządzający w Unity Group.

Jest przekonany, że w całym 2023 r. próg 10 proc. zostanie już przekroczony. Wśród czynników sprzyjających osiągnięciu tego celu wymienia mniejszy z roku na rok spadek letniej sprzedaży internetowej potwierdzający, że przekonuje się do niej coraz większa liczby konsumentów. Ponadto intensywnie posuwają się prace w zakresie m.in. punktów do odbioru zakupów spożywczych, co może doprowadzić do gwałtownego wzrostu e-grocery – a żywność jest istotną kategorią w konsumenckim koszyku.

0,2proc.

O tyle wzrosła r/r sprzedaż detaliczna w cenach stałych w grudniu…

5proc.

…a o tyle w całym 2022 r.

© ℗

Previous Article

Przetarg na licencje za 300 mln zł

Next Article

Waller dał argumenty

You might be interested in …

GPW: gorące spółki na sesji 19 I 2023.

Na sesji w czwartek, 19 stycznia, wyróżniają się ZE PAK, Punk Pirates, Allegro, Mirbud i KGHM. 1. Do zwyżki poderwały się akcje ZE PAK, które ominęło odbicie na rynku, rozpoczęte w październiku. 2. Mocno w górę idzie kurs Punk […]