Masowy exodus zachodnich firm z Rosji? Wynik badań daje do myślenia

Zachodnie firmy w Rosji

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta. Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

Polecamy:

Masowy exodus firm z Rosji? “Nic z tych rzeczy”

Ustalenia badaczy przeczą tezie o „masowym exodusie” zachodnich firm z kraju agresora. „Biznes opiera się presji rządów, mediów i organizacji pozarządowych” – czytamy w „HLN”.

„Wydaje się, że zachodni decydenci oraz duży biznes nie są zgodni w ocenie konieczności wycofania się z Rosji” – oceniają autorzy raportu. Rezygnacja z prowadzenia interesów w Rosji jest kosztowna dla firm, ich pracowników oraz akcjonariuszy, wskazują naukowcy uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Belgowie zostali w Rosji

W marcu 2022 roku media donosiły, że choćby zdecydowana większość z około 250 belgijskich firm z siedzibą w Rosji odmawia opuszczenia tego kraju. Część z nich tłumaczy decyzję o pozostaniu biznesu “solidarnością z rosyjskimi pracownikami i klientami”.

Z ankiety dziennika „De Tijd” wynika, że prawie wszystkie belgijskie firmy zdecydowały o kontynuacji biznesu w Rosji. Dziennik „L’Echo” twierdzi natomiast, że dotyczy to „zdecydowanej” większości przedsiębiorstw.

„Należą do nich firmy różnej wielkości, działające w tak różnych sektorach, jak farmaceutyka, transport, materiały syntetyczne, chemikalia i żywność. Według zebranych przez nas danych rosyjskie filie belgijskich przedsiębiorstw mają obroty rzędu kilku miliardów euro” – czytamy w „L’Echo”.

Tylko w 2021 roku belgijskie firmy zainwestowały w Rosji 1,5 mld euro, zaś 1556 belgijskich przedsiębiorstw wyeksportowało tam towary o wartości 3,4 mld euro, informuje dziennik.

KW

Czytaj dalej:

Previous Article

Sztuczna inteligencja w ekonomii – nierówności społeczne modelowane jak w grze Sims

Next Article

Robert Lewandowski stracił konkurenta. Memphis Depay zaprezentowany w nowym klubie

You might be interested in …

naukowcy (i naukowczynie) – nie bójcie sie Czarnka

Naukowcy wzywają do “natychmiastowego zaprzestaniaszkalowania prof. Barbary Engelkingoraz środowiska badaczek i badaczy Zagłady”oraz do “zaprzestania pogróżek i finansowego szantażu,które ograniczają konstytucyjną wolność badań naukowych”. https://tvn24.pl/polska/przemyslaw-czarnek-ws-wypowiedzi-barbary-engelking-naukowcy-protestuja-minister-odpowiada-bedziemy-reagowac-7082205 Drodzy deMOkratyczni Naukowcy und Naukowczynie (też drogie), Czarnek nikogo nie […]

Czy Warto podejmować aktywności społeczne

Jeśli chcesz zmienić świat zaczyni od siebie a nie o innych.Zmiana świata wymaga poświęceń i wyrzeczeń.Działania dają satysfakcje poczucie że mamy wpływ na wiele rzeczy i spraw. Wiele aspektów życia społecznego w Polsce jest do […]