Dwie trzecie pracowników mediów i kultury miało w ubiegłym roku do czynienia z zachowaniami transgresyjnymi w miejscu pracy, takimi jak m.in. zastraszanie, poniżanie a także molestowanie seksualne – wynika z badań związku zawodowego FNV.

fot. REUTERS/David van Dam/Forum
Połowa pracowników wskazuje, że była prześladowana lub zastraszana. To prawie siedmiokrotnie więcej niż średnia krajowa – zauważa związek. 44 proc. badanych skarży się na negatywną atmosferę w pracy, a 38 proc. na to, że było wyzywanych i spotkało się z groźbami.
Aż 23 proc. badanych kobiet twierdzi, że było molestowanych seksualnie. W przypadku mężczyzn ten odsetek spada do 9 proc. “To szokujące dane” – twierdzi Andree Ruiters z FNV, cytowany w komunikacie prasowym. “Skala niepożądanych zachowań w tym sektorze jest znacznie większa niż się spodziewaliśmy” – dodaje.
Celem badania było nie tylko ustalenie skali problemów, ale również to, w jaki sposób pracodawca potrafił sobie z nimi poradzić. W połowie przypadków pracodawca nie podjął żadnych działań po zgłoszeniu przez pracowników niewłaściwego zachowania, a jednej na dziesięć osób wręcz zalecano milczenie w sprawie swoich doświadczeń.
© ℗
Podpis: PAP