A.Moskwa: zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny

Patrząc na rozwój elektromobilności uważam, że zakaz rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku jest nierealny – powiedziała w sobotę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w tej kwestii Polska jest w mniejszości w Unii Europejskiej.

Anna Moskwa

Anna Moskwa

Podczas wywiadu w TVP Info, szefowa resortu klimatu i środowiska, wskazała, że Polska zawsze była przeciwna zakazowi rejestracji nowych aut spalinowych od 2035 roku.

“Patrząc na rozwój stacji ładowania i elektromobilności w Europie, uważam, że ten termin jest nierealny” – powiedziała. Dodała jednak, że w tej kwestii, podczas dyskusji na forum unijnym, Polska jest w mniejszości.

Wyraziła jednocześnie nadzieję, że “kryzys i racjonalność zdecydują o przebiegu tego procesu”. Minister zaznaczyła, że Polska cały czas inwestuje w elektromobilność, ale w tempie adekwatnym do tempa jej rozwoju, bez przymusu, a bardziej motywująco np. przez instrumenty finansowe. “Tylko w taki sposób ta transformacja może się odbyć” – stwierdziła.

Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski 27 października 2022 r. zawarły porozumienie dotyczące bardziej rygorystycznych norm emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, oznaczający odejście od sprzedaży nowych aut z silnikami spalinowymi do 2035 roku. Jest to pierwszy uzgodniony wniosek z pakietu “Fit for 55”, którego celem jest redukcja emisji CO2 o 100 proc. do 2035 r.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Niemcy: Minister finansów wzywa nowego szefa resortu obrony do sprawdzenia możliwości dalszej pomocy Ukrainie

Next Article

Badanie: ponad 90 proc. zachodnich firm wciąż nie opuściło Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę

You might be interested in …

Eksperci: Rosja straciła na wojnie prawie 40 proc. czołgów

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny na Ukrainie Rosja straciła prawie 40 proc. posiadanej przed inwazją floty czołgów, przy czym w przypadku tych bardziej zaawansowanych ten odsetek sięga 50 proc. – ocenił w środę Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS). VALENTYN […]

Goldman Sachs oczekuje jeszcze trzech podwyżek stóp procentowych w USA

Stratedzy banku Goldman Sachs w reakcji na najnowsze dane makro i wypowiedzi przedstawicieli Fed uaktualnili swoją prognozę dotyczącą stóp procentowych w USA. Twierdzą, że czekają nas jeszcze trzy podwyżki w tym roku, informuje Bloomberg. fot. Daniel Acker/Bloomberg Amerykańskie bank inwestycyjny szacuje, […]