20-01-2023, 17:35 Airbus zmienia projekt samolotów po batalii z Qatar Airways o 2 mln USD Airbus zdecydował się wprowadzić zmiany w projekcie odrzutowca pasażerskiego A350. To skutek trwającej wiele miesięcy batalii sądowej między firmą a liniami Qatar Airways, które pozwały producenta samolotów o 2 mln USD – przekazała agencja Reutersa. czytaj więcej 20-01-2023, 17:35 Airbus zmienia projekt samolotów po batalii z Qatar Airways o 2 mln USD Airbus zdecydował się wprowadzić zmiany w projekcie odrzutowca pasażerskiego A350. To skutek trwającej wiele miesięcy batalii sądowej między firmą a liniami Qatar Airways, które pozwały producenta samolotów o 2 mln USD – przekazała agencja Reutersa. czytaj

Airbus zdecydował się wprowadzić zmiany w projekcie odrzutowca pasażerskiego A350. To skutek trwającej wiele miesięcy batalii sądowej między firmą a liniami Qatar Airways, które pozwały producenta samolotów o 2 mln USD – przekazała agencja Reutersa.

Fot. WikimediaImages/Pixabay

Katarskie linie lotnicze zarzucały Airbusowi, że modele A350 są uszkodzone – farba, którą były pomalowane łuszczyła się, co odsłaniało korozję powierzchni piorunochronu. Zdaniem przewoźnika usterka była potencjalnie niebezpieczna.

Airbus w 2021 r. testował użycie miedzi perforowanej (PCF) w samolotach, którą zaprojektowano tak, by łatwiej zmywało się smugi po uderzeniach pioruna.

Technologię zastosowano w samolotach A350 używanych przez Qatar Airways, które jednak okazały się wadliwe. Linie lotnicze wniosły sprawę do londyńskiego sądu, domagając się odszkodowania w wysokości 2 mln USD.

Zarzucały Airbusowi, że uszkodzenia wynikały z wad projektowych. Francuski producent samolotów w odwecie argumentował, że modele są bezpieczne i innowacyjne.

Odrzutowce spełniają europejskie kryteria, ale Qatar Airways domaga się przeprowadzenia dalszych ekspertyz. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, w czerwcu ruszy proces.

A350 to średniej wielkości szerokokadłubowy samolot pasażerski konkurujący z Boeingiem 787 Dreamliner.

© ℗

Previous Article

Badanie: ponad 90 proc. zachodnich firm wciąż nie opuściło Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę

Next Article

Niemiecki minister finansów ostrzega przed szybkim oddzieleniem się od Chin

You might be interested in …

Wskaźnik PMI dla usług strefy euro spadł ze szczytu

Nieznacznemu pogorszeniu uległa w maju koniunktura w sektorze usług Eurolandu. Mimo jednak spadku, ta część gospodarki rozwija się znacznie lepiej od przemysłu i jest motorem napędowym bloku monetarnego, donosi Reuters. fot. Hannelore Foerster/Bloomberg W oszacowaniu na maj 2023 r. wskaźnik […]

Powell znów poprawił nasroje na rynkach akcji

Średnia Przemyslowa Dow Jones wzrosła o 0,8 proc. S&P500 zyskał 1,3 proc. Nasdaq kończył wtorkową sesję zwyżką o 1,9 proc. We wtorek na amerykańskich rynkach akcji najważniejsze było wystąpienie szefa Fed Jerome Powella. Zanim do niego doszło […]