ZUS daje ci czas do maja. Musisz rozliczyć się ze składek, są nowe profile

Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Od początku roku 2023 każdy, kto płaci składki, jest zobowiązany do posiadania konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Wcześniej ten obowiązek dotyczył tylko tych, którzy rozliczali składki za pracowników liczniejszych niż pięcioro. Obecnie wszystkich płatników dotyczy to bez wyjątku, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, czy też tego, czy płacą składki tylko za siebie. Ci, którzy rozliczali składki przed 1 stycznia 2023 roku i nie posiadali konta na PUE ZUS powinni byli założyć je do końca grudnia 2022 roku. W przeciwnym razie ZUS samodzielnie założy im konto informacyjne płatnika składek.

Jak uzyskać dane do logowania?

W celu zalogowania się na swoje konto, klient musi uzyskać dane do logowania lub upoważnić pełnomocnika:

  • w przypadku osoby fizycznej – login oraz jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na sali obsługi klienta w dowolnej placówce ZUS,
  • w przypadku upoważnienia pełnomocnika – pełnomocnik samodzielnie zakłada konto na PUE ZUS,
  • jednoosobowa reprezentacja spółki – na podstawie danych wpisu KRS może zgłosić się do ZUS drogą telefoniczną, mailową, podczas e-wizyty, na sali obsługi klienta.

— Płatnikom, którzy nie założyli konta na PUE do końca roku, ZUS utworzy konto techniczne na podstawie dokumentów zgłoszeniowych złożonych do ZUS, ale to sam płatnik będzie musiał dokończyć proces rejestracji. Aby klient mógł zalogować się na swoje konto, musi uzyskać dane do logowania. Login i jednorazowe hasło otrzyma podczas e-wizyty lub na sali obsługi klienta w dowolnej placówce ZUS — wyjaśnia rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim Wojciech Ściwiarski.

Przepisy dotyczące dokumentów ubezpieczeniowych

Od początku roku 2023 nadal obowiązują te same przepisy dotyczące sposobu składania dokumentów ubezpieczeniowych. Płatnicy składek, którzy zgłaszają mniej niż 5 osób do ubezpieczeń, wciąż mogą przesyłać dokumenty ubezpieczeniowe, w tym deklaracje rozliczeniowe, w formie tradycyjnej, czyli na papierze.

— Zachęcamy wszystkich, a szczególnie płatników składek do korzystania z elektronicznej formy kontaktu z ZUS. Istnieją przepisy, które wskazują, że jedynym sposobem przekazywania do ZUS wniosków jest forma elektroniczna. Za pośrednictwem PUE ZUS składane są wnioski o świadczenia rodzinne. Trzeba też pamiętać, że na profil płatnika trafiają zwolnienia lekarskie oraz korespondencja, którą ZUS wysyła do płatników składek — dodaje Ściwiarski.

Jak upoważnić inną osobę do zajmowania się profilem?

Przedsiębiorcy nie muszą samodzielnie zajmować się swoim profilem. Mogą powierzyć to innej osobie za pomocą formularza pełnomocnictwa (ZUS PEL). Aby ktoś miał dostęp do profilu płatnika, musi najpierw zarejestrować swoje konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE), a następnie, na podstawie pełnomocnictwa, otrzyma dostęp do profilu jako płatnik składek.

Warto również podkreślić, że na PUE ZUS płatnicy uzyskają dostęp do wielu istotnych informacji, m. in.:

  • informacje o saldzie bieżącym oraz saldzie miesięcznym, które pokazują stan opłaconych składek do ZUS,
  • informacje o należnych do opłacenia składkach oraz o dokonanych wpłatach,
  • informacja roczna dla płatnika składek,
  • deklaracje rozliczeniowe, które płatnik wysłał do ZUS,
  • lista osób zgłoszonych do ubezpieczeń,
  • lista pracowników na zwolnieniu lekarskim.

ZUS informuje o stanie rozliczeń za 2022 rok

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął informowanie płatników składek o stanie ich rozliczeń za 2022 rok. Informacja zamieszczona będzie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i otrzyma ją ponad 3,1 mln osób. Instytucja daje płatnikom czas do maja na rozliczenie się ze składek.

— Informacje o saldzie i rozliczeniu wpłat udostępniamy na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przedsiębiorca, logując się na swój profil na PUE ZUS, będzie mógł sprawdzić rozliczenie swoich wpłat, jakie przekazał w 2022 roku na swój indywidualny numer rachunku składkowego. Dowie się, czy na jego koncie jest nadpłata, niedopłata, czy też saldo zerowe. A jeśli spłaca zadłużenie w ratach, to dodatkowo otrzyma informację o kwocie, która pozostała jeszcze do spłaty — przekazał rzecznik ZUS.

RB

Czytaj dalej:

Previous Article

Nowe inwestycje PKN Orlen. W Gdańsku powstanie coś niezwykłego

Next Article

Media: On zostanie selekcjonerem reprezentacji Polski. Zdradził to jego współpracownik

You might be interested in …

Składki ZUS ostro w górę. To dobije samozatrudnionych?

Podwyżki płacy minimalnej zdecydowanie wpłyną na wysokość składek ZUS. Mocno w górę pójdą łączne koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Mały ZUS nie będzie już wcale mały. Podwyżka płacy minimalnej – problem dla samozatrudnionych Podwyżka płacy minimalnej […]

Dlaczego Borussia przegrywa z Bayernem

Wszyscy jeszcze mamy świeżo w pamięci niesamowitą końcówkę sezonu Bundesligi, która na pewno zapisze się w historii. Bayern jednak po raz kolejny pokazał wyższość nad Borussią. Bayern Monachium po raz jedenasty z rzędu został mistrzem […]