Hiszpania: Rząd odkłada do szczytu NATO decyzję o wysłaniu Ukrainie czołgów Leopard

Hiszpania nadal będzie pomagała Ukrainie “w miarę możliwości” i “w koordynacji z sojusznikami” – zapewniła w sobotę hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas wizyty w akademii wojskowej w Toledo, gdzie szkoleni są ukraińscy żołnierze.

Fot. Efraimstochter/Pixabay

Nie wyjaśniła jednak, czy hiszpańska pomoc obejmie wysłanie czołgów Leopard, ale podkreśliła, że decyzje “o charakterze politycznym” zostaną podjęte w lutym na szczycie NATO.

W Hiszpanii prawicowa opozycyjna PP nalega na wysłanie czołgów, podczas gdy współrządząca z socjalistami radykalnie lewicowa Podemos i Zjednoczona Lewica (IU) zdecydowanie opowiadają się przeciwko “eskalacji wojny” i ostrzegają przed kryzysem rządowym.

Minister obrony odniosła się do piątkowego szczytu w Ramstein w Niemczech, który dotyczył m. in. kwestii petycji Ukrainy, aby pilnie przekazać jej czołgi. Robles podkreśliła, że na comiesięcznych, technicznych spotkaniach sojuszników, jak w Ramstein, “o niczym się nie decyduje, a jedynie konstatuje potrzeby Ukrainy i możliwości wniesienia wkładu przez poszczególne państwa”.

Szefowa obrony poinformowała, że w lutym odbędzie się spotkanie ministrów obrony NATO, gdzie zostaną podjęte decyzje “o charakterze politycznym” i wyraziła “całkowite i bezwarunkowe” poparcie dla Ukrainy.

Minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares powiedzial w ub. wtorek, że obecnie “nie ma na stole dyskusji w sprawie wysłania przez Hiszpanię czołgów Leopard dla Ukrainy” i “Hiszpania nie bierze tego uwagę”. Następnego dnia stwierdził, że decyzja w tej sprawie zostanie podjęta podczas piątkowego spotkania ministrów obrony w Ramstein i opowiedział się za skoordynowanym działaniem z resztą sojuszników.

Hiszpański premier Pedro Sanchez w sierpniu ub. roku jako jeden z pierwszych obiecał Ukrainie dostarczenie ponad 50 czołgów Leopard. Jednak wkrótce minister obrony poinformowała, że czołgi nie mogą zostać wysłane, gdyż “znajdują się w fatalnym stanie technicznym”.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Szefowa dyplomacji Słowenii: jestem ostrożną optymistką co do bieżących perspektyw gospodarczych

Next Article

Sektor technologii przechodzi olbrzymi kryzys. Google zwolni 12 tys. osób

You might be interested in …

Sprawdź, z jakich ulg można skorzystać w twojej branży

1. Ulga B+R obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. i przysługuje przedsiębiorcom wprowadzającym do swojej oferty nowe produkty lub pracującym nad ich ulepszeniem, jeżeli prowadzą działalność rozwojową. Nie muszą natomiast prowadzić badań naukowych, posiadać statusu […]

Notowania ropy Brent tracą w wyniku obaw o decyzję Rezerwy Federalnej

Zamieszanie związane z przyszłymi decyzjami Rezerwy Federalnej popchnęło notowania ropy do kolejnej rundy sprzedaży w środę. Podczas sesji cena ropy Brent niepewnie wisiała na poziomie wsparcia 80 USD za baryłkę. Bloomberg Creative Photos Kilku decydentów w z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku […]

Polskie aktywa pod presję

W minionych pięciu dniach (roboczych) na rynkach finansowych występowała ewidentnie awersja do ryzyka, czyli spadek notowań wszystkich ryzykownych aktywów i umocnienie dolara oraz franka szwajcarskiego. Nie było jednego czynnika, który wywołał te zmiany. Ale uwaga […]