Pentagon: w tym momencie wysyłanie Abramsów na Ukrainę nie ma sensu

Bloomberg

“Problem z Abramsami to głównie problemy z utrzymaniem. To jest czołg, który potrzebuje paliwa lotniczego, podczas gdy Leopardy i Challengery mają inne silniki, dieslowskie, więc są łatwiejsze w utrzymaniu. Mogą poruszać się po dużych częściach terytorium zanim będą wymagać tankowania (…) Po prostu nie ma sensu dostarczać ich Ukraińcom w tym momencie” – powiedziała Singh, odnosząc się na konferencji prasowej do doniesień, że Niemcy odmawiają zgody na dostarczenie czołgów Leopard zanim USA nie zdecydują się na wysłanie Abramsów.

Singh powiedziała, że czwartkowa rozmowa szefa Pentagonu Lloyda Austina z nowym niemieckim ministrem obrony Borisem Pistoriusem była “owocna”, ale odmówiła spekulacji, czy USA uda się przekonać Niemcy do przekazania czołgów.

“Ostatecznie jest to decyzja Niemiec. To ich suwerenna decyzja (…) My z pewnością będziemy robić, co możemy, by wspierać Ukrainę tym, czego potrzebuje” – dodała.

Rzeczniczka podkreśliła jednocześnie, że Niemcy są tylko jednym z wielu państw, które jest w stanie dostarczy Leopardy.

“Są też inne kraje, które prowadzą dyskusję na temat dostarczenia czołgów, więc pozostawię to im, by mówiły o tym podczas jutrzejszego (piątkowego) spotkania grupy kontaktowej (w bazie lotniczej USA Ramstein w Niemczech) – powiedziała Singh.

Potwierdziła też, że USA wkrótce ogłoszą nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Odmówiła jednak podania szczegółów, co się w nim znajdzie. Według CNN nowy pakiet będzie opiewał na kwotę ok. 2,5 mld dolarów i zawierał pojazdy opancerzone Stryker, dodatkowe bojowe pojazdy piechoty Bradley. Według Politico w transzy znajdą się także pociski GLSDB (Ground-Launched Small Diameter Bombs), wystrzeliwane z wyrzutni HIMARS rakiety o zasięgu 150 km – dwukrotnie dalszym, niż obecnie posiadane przez Ukrainę pociski GMLRS.

Pytana o to, czy USA wspierają wysiłki Ukrainy do wyzwolenia Krymu, Singh odpowiedziała jednoznacznie.

“Krym jest częścią Ukrainy, mówimy o tym jasno od początku. Jeśli oni (Ukraińcy) zdecydują się na przeprowadzenie operacji wewnątrz Krymu (…) mają do tego pełne prawo” – oznajmiła.

Previous Article

Kiedy kolejny mecz Igi Świątek w Australian Open? Polka zmierzy się z Cristiną Bucsą

Next Article

PZU w Davos o biznesowej recepcie na sukces

You might be interested in …

Trzy miesiące więcej na CIT za 2022 r.

MF zmienia termin rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych. Dotyczy to też podatników, którzy przeszli na ryczałt. Do końca czerwca firmy będą miały czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) za 2022 r. Minister finansów […]

Apple i Tesla pogrążyły Wall Street

Średnia Przemysłowa Dow Jones straciła mniej niż 0,1 proc. S&P500 spadł o 0,4 proc. Nasdaq Composite poszedł w dół o prawie 0,8 proc. Amerykańskie rynki akcji zaczęły rok spadkiem indeksów. Nastroje inwestorów psuły prognozy recesji przedstawione przez Międzynarodowy […]

Komentarz po sesji: Zmienność dopisuje

Piątkowe notowania na rynku warszawskim przyniosły kontynuację dynamicznych przesunięć cen spółek i indeksów. WIG20 zyskał dziś 3,69 procent przy wzroście indeksu szerokiego rynku WIG o 3,1 procent. W indeksie WIG20 zwyżki zanotowało 100 procent spółek, z których najsilniejszymi były banki. […]