Google zredukuje około 12 tys. etatów

Google, amerykański potentat Internetu zapowiedział poważną restrukturyzację zatrudnienia. Pracę ma stracić około 12 tys. osób, co odpowiada około 6 proc. całości zatrudnionych, informuje Bloomberg.

Google

Google

fot. David Paul Morris/Bloomberg

Jak napisano w komunikacie, cięcia dotyczyć mają wszystkich działów spółki i wszystkich rynków.

Jak podkreśla Bloomberg, decyzja podyktowana jest presją inwestorów, którzy domagają się ostrzejszej redukcji wydatków. Agencja przypomina, że już w listopadzie ubiegłego roku TCI Fund Management wezwało giganta wyszukiwania internetowego w liście otwartym do publicznego wyznaczenia docelowej marży zysku, zwiększenia wykupu akcji i zmniejszenia strat w swoim portfelu innych udziałów.

Eksperci widzą uzasadnienie dla redukcji miejsc pracy, twierdząc, że spółka zbyt łapczywie zwiększała w ostatnich latach zatrudnienie, nieproporcjonalnie do skali działalności. Od 2017 r. liczba pracowników Alphabet (spółki matki Google) rosła o 20 proc. rocznie.

Google nie jeszcze nie przedstawiło wyników za ostatni kwartał 2022 r. Publikacja zaplanowana jest na 2 lutego. Te za okres lipiec-wrzesień mocno rozczarowały. Zysk spadł o 27 proc. do 13,9 mld USD w porównaniu z poprzednim rokiem. Z kolei przychody odnotowały jedynie 4 proc. wzrost do kwoty 69,09 mld USD. Rok wcześniej sprzedaż zwiększyła się aż o 41 proc.

Google jest najnowszą z serii spółek technologicznych, które od pewnego czasie zgłaszają redukcje personelu. Wcześniej o takich planach informowały m.in. Meta Platforms, Twitter, Amazon.com czy Microsoft. Giganci zmuszeni zostali do ograniczenia działalności z powodu słabnącej światowej gospodarki i wysokiej inflacji.

© ℗

Previous Article

Eurointelligence: większość zachodnich firm nie wycofała się z Rosji

Next Article

Szefowa MFW: perspektywy gospodarcze są „mniej złe” niż były

You might be interested in …

Oferta elektryków urosła o 40 proc.

Oferta polskich salonów samochodowych zawiera już 108 aut zasilanych wyłącznie prądem — wynika z szóstej edycji „Katalogu pojazdów elektrycznych”, corocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA). Oznacza to, że liczba propozycji dla osób zainteresowanych autem […]