Wiceprezes PSE: 32 mld zł nakładów na rozwój sieci przesyłowej w latach 2023-2032

Jak podały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne, spółka podpisała umowy ramowe z firmami, którym w najbliższych latach powierzać będą prace budowlano-montażowe.

“PSE będą mogły zlecać prace w ciągu pięciu lat od podpisania umów, których łączna wartość wynosi 565 mln zł” – wskazano. Umowy zawarto po zakończeniu dwóch postępowań. W pierwszym, o wartości prawie 15 mln zł, po raz pierwszy mogły wziąć udział firmy, które dotychczas nie zajmowały się infrastrukturą najwyższych napięć – dodano. “Są to przedsiębiorstwa z doświadczeniem w pracach na instalacjach o napięciu 110 kV, a nie – jak dotychczas – wyłącznie 220 i 400 kV. Firmy te musiały wykazać się stosownymi dla branży budowlano-montażowej kompetencjami i kwalifikacjami, a także rocznym obrotem na poziomie co najmniej miliona złotych” – podano w komunikacie PSE.

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

Spółka poinformowała, że w efekcie drugiego postępowania, PSE zawarły umowy ramowe na prace o łącznej wartości 550 mln zł. “Prace zlecane szczegółowymi zamówieniami w ramach tych umów dotyczyć będą robót na obiektach najwyższych napięć (czyli 400 kV i 220 kV) i związane będą przede wszystkim z priorytetowymi zadaniami inwestycyjnymi, które wymagają pilnego przyłączenia linii lub stacji do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego” – dodała.

Jak powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes PSE Włodzimierz Mucha, zatwierdzony przez Prezesa URE Plan Rozwoju Sieci Przesyłowej na lata 2023-2032 przewiduje znaczącą rozbudowę i modernizację infrastruktury elektroenergetycznej zarządzanej przez PSE. “Łączne nakłady na ten cel sięgają ponad 32 mld złotych. Przy tak dużych planach inwestycyjnych, zależy nam na rozbudowie portfela wykonawców współpracujących z PSE. Istotne, aby przy naszych inwestycjach mogły rozwijać się także firmy, które wcześniej nie pracowały przy infrastrukturze najwyższych napięć. To korzyść zarówno dla nas jako inwestora, jak i całego rynku wykonawczego – mówił Mucha.

PSE to operator polskiego systemu przesyłowego (OSP).Odpowiadają za ruch sieciowy w systemie przesyłowym elektroenergetycznym; bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu; eksploatację, konserwację i remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami elektroenergetycznymi.

Do obowiązków OSP należy również bilansowanie systemu polegające na równoważeniu zapotrzebowania na energię elektryczną z dostawami energii oraz zarządzanie ograniczeniami systemowymi w celu zapewnienia bezpiecznego funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. W przypadku wystąpienia ograniczeń technicznych w przepustowości tych systemów zarządzanie ograniczeniami systemowymi odbywa się w zakresie wymaganych parametrów technicznych energii elektrycznej.

Previous Article

Roubini: bez porozumienia w sprawie limitu długu USA grozi nam chaos

Next Article

PGNiG obniża ceny gazu. Nowe stawki już weszły w życie

You might be interested in …

Wojna zatrzymała Atlantic Contract w Polsce

Atlantic Contract, firma, której współzałożycielem i prezesem jest Łukasz Reszka, powstała cztery lata temu, żeby pomagać firmom z Polski i regionu w zdobywaniu międzynarodowych kontraktów z agend ONZ, NATO oraz rządu federalnego USA. — W […]

Kurs dolara zwyżkuje, funt notuje spadek

Kurs dolara delikatnie zwyżkuje, choć ma problemy z wyraźnym odbiciem się od pięciotygodniowego minimum. Inwestorzy prognozują, że napięcia w sektorze bankowości powstrzymają Rezerwę Federalną przed podwyższeniem stóp procentowych do znacznie wyższego poziomu – podaje agencja Reuters. NikolayFrolochkin/Pixabay We wtorek kurs dolara […]

Fingames ma pomysł i miliony na finansowanie gamedevu

Czasy, gdy emisje spółek z branży gier rozchodziły się jak świeże bułeczki, a inwestorzy dopytywali o możliwość wzięcia udziału w pre-IPO, już dawno minęły. Wiele firm growych rozgląda się za pieniędzmi na dokończenie rozpoczętych produkcji. […]