Wall Street nadal finansuje sektor paliw kopalnych

Największe banki, które oficjalnie dążą do zeroemisyjności, nadal wspierają spółki zajmujące się wydobyciem oraz sprzedażą paliw kopalnych – wynika z analizy Reclaim Finance.

Znane banki z Wall Street przez ostatnie dwa lata, czyli od czasu dołączenia do grupy Net-Zero Banking Alliance (NZBA), pożyczyły firmom, których działalność dotyczy ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla aż 53 mld USD. Zasilone kapitałem podmioty mogły rozwinąć zakres działalności i zwiększyć efektywność. Badanie, przeprowadzone przez Reclaim Finance ukazało obłudę instytucji, które w ramach NZBA, będącego częścią Glasgow Financial Alliance of Net Zero (GFANZ), zobowiązały się do całkowitego wstrzymania współpracy z wysokoemisyjnymi branżami dokładającymi się do zmian klimatu.

Analiza skupiła się również na instytucjach z branży inwestycyjnej. Okazało się, że fundusz BlackRock jest największym na świecie sponsorem rozwijających się firm z sektora paliw kopalnych i posiada w portfelu ich akcje i obligacje o łącznej wartości 190 mld USD. Vanguard, instytucja o podobnym modelu biznesowym, ma niewiele mniej “brudnych aktywów”, bo równowartość 184 mld USD.

Rzecznik prasowy GFANZ stwierdził w wypowiedzi dla agencji Bloomberg, że badanie Reclaim Finance skupia się na istotnym aspekcie transformacji energetycznej i ukazuje, że nie będzie ona możliwa bez konkretnych zmian. Prawdopodobnie banki zostaną zmuszone do opublikowania danych wskazujących na rzeczywistą działalność na rzecz transformacji energetycznej. Nie ma mowy jednak o jakichkolwiek zakazach dotyczących pożyczania pieniędzy firmom z danych sektorów.

Zarówno przedstawiciele Bank of America, jak i Citigroup, który przez ostatnie dwa lata pożyczył spółkom z sektora paliw kopalnych 31 mld USD, odmówili komentarza. Rzecznik BlackRocka tłumaczył natomiast, że atak Rosji na Ukrainę pokazał światu, że płynne przejście do odnawialnych źródeł energii będzie trudne, a zbyt pospieszne generuje krótkoterminowy popyt na ropę, węgiel czy gaz ziemny.

© ℗

Previous Article

Microsoft planuje zwolnienie 10 tys. pracowników

Next Article

Ceny ropy zwyżkują

You might be interested in …

USA i OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od luki wzrostowej. Zwyżka notowań tego surowca to przede wszystkim efekt dobrych nastrojów, które pojawiły się na globalnych rynkach finansowych po osiągnięciu przez amerykańską administrację porozumienia w kwestii limitu zadłużenia. Mimo wszystko, ruch wzrostowy […]