Grupa Orlen finalizuje zakup 17 stacji paliw w południowych Niemczech

Informując w czwartek o rozszerzeniu sieci stacji paliw Grupy Orlen w Niemczech, PKN Orlen zapowiedział, że „17 nowoczesnych, samoobsługowych stacji zostanie przejętych od austriackiej sieci OMV”.

„Grupa Orlen finalizuje zakup 17 stacji paliw w południowych Niemczech, w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii” – ogłosił w komunikacie PKN Orlen. Koncern podkreślił przy tym, że realizacja transakcji powiększy jego niemiecką sieć do 604 obiektów i uzupełni jej geograficzny zasięg, gdyż dotychczas stacje paliwowe Grupy Orlen zlokalizowane były przede wszystkim w zachodnich i północnych krajach związkowych.

Jak zaznaczył PKN Orlen, transakcja będzie przeprowadzona ze środków pozyskanych ze sprzedaży części stacji Lotos, których zbycie było jednym z warunków zaradczych Komisji Europejskiej. Według koncernu zakup stacji ma zostać sfinalizowany do końca lutego, po uzyskaniu m.in. zgody niemieckiego urzędu antymonopolowego.

fot. Grzegorz Kawecki

fot. Grzegorz Kawecki

„Finalizujemy zakup 17 stacji w południowych Niemczech. Transakcję finansujemy ze środków pozyskanych ze sprzedaży części stacji Lotosu. Dzięki temu przyspieszamy rozwój niemieckiej sieci i uzupełniamy jej dostępność o południowe landy, gdzie dotychczas nie byliśmy silnie obecni” – oznajmił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w czwartkowym wpisie na Twitterze.

Z kolei w komunikacie koncernu Obajtek zwrócił uwagę, że w swojej strategii Grupa Orlen wyraźnie zapowiadała powiększanie zagranicznej sieci stacji paliwowych i konsekwentnie realizuje te założenia. „Środki, które pozyskaliśmy ze sprzedaży części stacji Lotosu, inwestujemy teraz także w Niemczech” – zaznaczył prezes PKN Orlen.

Koncern podkreślił w komunikacie, że finalizacja transakcji oznacza, iż Grupa Orlen umocni się na 6. pozycji wśród największych operatorów stacji paliw w Niemczech.

Jak podał PKN Orlen, 12 spośród 17 obiektów na południu Niemiec, które obejmie transakcja, znajduje się na terenach dyskontów sieci Aldi Sued. „Format stacji umożliwia klientom nabywanie wysokiej jakości paliwa i płatność za nie bezpośrednio przy dystrybutorze. Proces rebrandingu stacji zostanie przeprowadzony w ciągu trzech miesięcy od ich nabycia” – wyjaśnił koncern.

PKN Orlen przypomniał, że obecnie w ramach Grupy Orlen w Niemczech działa łącznie 587 stacji paliwowych. Dodano, że powstanie tej sieci to efekt decyzji niemieckiego urzędu antymonopolowego, który w 2003 r. wydał zgodę na nabycie przez koncern BP udziałów operatora stacji Aral pod warunkiem sprzedaży 4 proc. łącznego udziału stacji BP/Aral w niemieckim rynku detalicznym. 495 stacji paliw, głównie w północnych i zachodnich landach, przejęła wówczas Grupa Orlen.

„W ciągu ostatnich 10 lat koncern zainwestował w Niemczech ponad 300 mln euro, przede wszystkim w modernizację i rozwój sieci stacji paliw” – podkreślił PKN Orlen.

Jak dodano w komunikacie, zgodnie ze strategią Orlen2030 koncern do 2030 r. ma posiadać 3,5 tys. stacji paliw na co najmniej sześciu rynkach Europy Środkowej, przy czym udział stacji zagranicznych w całej sieci sprzedaży Grupy Orlen ma wzrosnąć z 37 proc. do 45 proc.

Previous Article

GUS: w styczniu poprawa nastrojów konsumenckich

Next Article

GPW: gorące spółki na sesji 19 I 2023.

You might be interested in …

Naos chce zmienić dermokosmetyczne trendy

Trzy dekady temu marka kosmetyczna Bioderma, należąca do francuskiej grupy Naos, rozpropagowała na rynku wykorzystanie płynu micelarnego, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych kosmetyków dla kobiet. Teraz francuska grupa liczy, że w ramach drugiej marki […]