Fink: odbudowa Ukrainy będzie kosztować 750 mld USD

Odbudowa spustoszonej wojną Ukrainy może kosztować znacznie więcej, niż szacuje Bank Światowy, jak oświadczył w Davos Larry Fink, szef giganta rynku finansowego BlackRock. Jego zdaniem na ten cel trzeba będzie przeznaczyć nawet 750 mld USD, przekazał brytyjski dziennik “The Telegraph”.

Larry Fink

Larry Fink

Bloomberg

Bank Światowy ogłosił w czerwcu 2022 r., że odbudowa Ukraina wyniesie 350 mld USD. Zdaniem Finka, który przebywa obecnie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, ta kwota jest stanowczo za niska.

“Prawdopodobnie potrzebne będzie 750 mld USD, żeby wesprzeć ożywienie gospodarcze i pomóc Ukrainie, zgodnie z tym co twierdzi zespół ekonomiczny i prezydent Zełenski” – stwierdził.

Zaznaczył, że konieczna będzie w tym celu współpraca sektora prywatnego i publicznego. “Zarówno którejś z międzyrządowych agencji (jak MFW i Bank Światowy) z Europejczykami i przyciąganiem kapitału prywatnego” – dodał.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w środę podczas wystąpienia w Davos, że ostateczny rachunek za odbudowę jego kraju może przekroczyć 1 bln USD, czyli nawet 250 mld więcej niż przewiduje Fink. Według Banku Światowego z powodu wojny gospodarka Ukrainy skurczyła się o 35 proc. w zeszłym roku – jej zdolności produkcyjne są zniszczone, grunty rolne spustoszone i zmniejszyła się podaż pracy, ponieważ 14 mln osób zostało zmuszonych do przesiedlenia się.

© ℗

Previous Article

Władze Chin: minął szczytowy okres Covid-19 pod względem liczby pacjentów

Next Article

Go Sport sprzedany

You might be interested in …

Pracownicy będą chcieli odrobić spadek płac

W zeszłym roku doszło do wyjątkowego zjawiska w gospodarce — realne wynagrodzenia pracowników obniżyły się, mimo że stopa bezrobocia była historycznie niska. W przeszłości nigdy nie zdarzyło się, by płace realnie mocno zwolniły przy cyklicznie […]

Ropa taniała drugą sesję z rzędu

Fed nadal rozdaje karty na rynku surowcowym, negatywnie wpływając m.in. na notowania ropy. Taniała ona w środę drugą sesję z rzędu, przeceniana reakcją na komentarze prezesa Rezerwy Federalnej. fot. Andrey Rudakov/Bloomberg Ropie nie pomógł tym razem nawet pierwszy od 11 […]

Kontrakty sygnalizują poprawę nastrojów inwestorów w USA

Na rynkach akcji w USA możliwa jest w czwartek poprawa nastrojów po spadkach w reakcji na wypowiedzi szefa Fed i sekretarz skarbu w końcówce środowej sesji. Na około dwie godziny przed rozpoczęciem czwartkowej sesji kontrakt na Średnią Przemysłową Dow Jones rósł o […]