Większość chińskich prowincji wyznaczyło cele wzrostu powyżej 5 proc. w 2023 r.

Większość chińskich prowincji dąży do wzrostu gospodarczego powyżej 5 proc. w tym roku, zobowiązując się do skupienia się na zwiększeniu konsumpcji po zniesieniu rygorystycznych ograniczeń związanych z wirusem COVID-em, zgodnie z raportami lokalnych władz – podaje agencja Reutersa.

fot. Bloomberg

Zobacz także

Dwie największe chińskie gospodarki prowincjonalne – Guangdong na południu i Jiangsu na wschodzie – dążą do osiągnięcia odpowiednio ponad 5 proc. i około 5 proc. wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) w 2023 r., wynika z ich rządowych raportów z prac.

Centrum handlowe w Szanghaju, które było zablokowane przez około dwa miesiące zeszłej wiosny, zaplanowało wzrost powyżej 5,5 proc. w tym roku i zobowiązało się do nadania priorytetu ożywieniu konsumpcji. Nowa dzielnica Pudong, w której znajduje się największe lotnisko w Szanghaju i główna dzielnica finansowa, spodziewa się, że w pierwszym kwartale konsumpcja wzrośnie o prawie 20 miliardów juanów (2,95 mld USD).

Tylko stolica Pekin i sąsiednia gmina Tianjin dążą do niższych poziomów wzrostu, odpowiednio o „ponad 4,5 proc. i „około 4 proc.”. Oba miasta przeprowadzały regularne masowe testy na obecność wirusa COVID-19, przyjęły surowe ograniczenia gospodarcze i doświadczyły serii różnych wariantów koronawirusa w 2022 roku.

Nagłe złagodzenie przez Chiny rygorystycznych środków antywirusowych zwiększyło oczekiwania na ożywienie gospodarcze w tym roku, ale firmy odczuwają krótkoterminowe problemy związane z rosnącą liczbą przypadków wirusa COVID-19 po zmianie polityki „zero COVID” w zeszłym miesiącu.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Euroland: ceny konsumpcyjne w XII wzrosły o 9,2 proc., zgodnie z pierwotnym szacunkiem

Next Article

Nadzieje dezinflacyjne podbiły perspektywy spółek w Europie

You might be interested in …

Indeksy słabną wobec oddalającego się pivotu Fed

W ostatnich dniach apetyt na ryzyko osłabł ponieważ mocne dane z amerykańskiej gospodarki, wspierane niższym od oczekiwanego tempem spadku inflacji wskazują, że Fed nie będzie tańczył tak jak zagrają mu rynki. Na pivot prawdopodobnie przyjdzie poczekać dużo dłużej. Końcówka tygodnia rozgrywana […]

Kreatywność i oryginalność zyskują na wartości

Siłę Przyciągania od lat mam zaznaczoną w kalendarzu jako jeden z tych projektów ze świata HR-u, który jest moim absolutnym „must see”. Tym razem jednak nie byłem tylko jego biernym obserwatorem, ale także aktywnym uczestnikiem procesu obrad kapituły konkursowej, […]

Puro Hotels idzie na Zachód przez Czechy i Węgry

Kupiona właśnie nieruchomość w ścisłym centrum Pragi (ul. Revoluční 7) to kolejny po znajdującej się w ścisłym centrum Budapesztu działce (ul. Paulay 23) zagraniczny nabytek rodzimej sieci Puro Hotels, która wcześniej rozwijała się jedynie w […]