Tajwańska gospodarka skurczyła się po raz pierwszy od sześciu lat

Tajwańska gospodarka skurczyła się w ostatnim kwartale ubiegłego roku notując pierwszy spadek od początku 2016 r. Schłodzenie globalnego popytu odcisnąć swoje piętno na eksporcie, który brylował w czasie pandemii, informuje Bloomberg.

Tajpej, stolica Tajwanu

Tajpej, stolica Tajwanu

Lam Yik Fei/Bloomberg

Według danych Tajwańskiej Generalnej Dyrekcji ds. Rachunkowości Budżetowej i Statystyki, w okresie październik-grudzień 2022 r. PKB spadł o 0,86 proc. w ujęciu rocznym. Odczyt zaskoczył, gdyż mediana oczekiwań ekonomistów zakładała wzrost o 1,2 proc. Kwartał wcześniej zwyżka sięgnęła 4,01 proc. W porównaniu z poprzednim kwartałem gospodarka Tajwanu skurczyła się o 4,24 proc.w ujęciu rocznym wyrównanym sezonowo.

Mimo tak słabej końcówki, udało się jednak cały rok zakończyć dodatnią zmianą. PKB zwiększył się w 2022 r. o 2,43 proc., ale również w tym przypadku to najgorszy rezultat od 2016 r. odbiegający przy tym od rynkowego konsensusu na poziomie 2,9 proc. W roku 2021 gospodarka rozwijała się w tempie 6,53 proc.

Główną przyczyną osłabienia wzrostowego trendu było tąpnięcie eksportu, szczególnie jeśli chodzi o dostawy szeroko rozumianej elektroniki. Dostawy zagraniczne Tajwanu spadły w ostatnich czterech miesiącach minionego roku, w samym tylko grudniu aż o 12,1 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r.

To bardzo ważna informacja, gdyż eksport Tajwanu traktowany jest jako swoisty barometr światowej koniunktury.

Listopadowa prognoza, która będzie w późniejszym czasie weryfikowana zakłada, że w 2023 r. PKB zwiększy się już tylko o 2,75 proc.

© ℗

Previous Article

Nikkei 225 obronił poziom wsparcia

Next Article

URE: około 30 proc. firm wytwarzających ciepło podniosło ceny o ponad 40 proc.

You might be interested in …

Kurs dolara najmocniejszy od sześciu tygodni

W piątek kurs dolara osiągnął najwyższy od sześciu tygodni poziom w stosunku do koszyka walut. Jedną z przyczyn aprecjacji amerykańskiej waluty jest założenie inwestorów, że Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe wyżej niż wcześniej przewidywano i utrzyma je na tym poziomie na dłużej – […]