Prognozy wzrostu popytu na ropę w Chinach

Notowania ropy naftowej wczoraj wzrosły – i ogólnie, na rynku tym pojawiło się nieco więcej optymizmu. Ceny ropy naftowej w rezultacie dotarły już do poziomów lokalnych maksimów z początku roku.

W przypadku ropy WTI, cena oscyluje w okolicach 81,20-81,40 USD za baryłkę, a dla ropy Brent jest to rejon 86,60-86,80 USD za baryłkę.

Lepsze nastroje na rynku wiążą się przede wszystkim z oczekiwaniami dotyczącymi wzrostu popytu na ropę naftową w Chinach w bieżącym roku. Prognozy wyraźnej zwyżki popytu zawarł bowiem w swoim miesięcznym raporcie kartel OPEC. Według tej instytucji, w 2023 roku popyt na ropę naftową w Chinach wzrośnie o 510 tys. baryłek dziennie po tym, jak w 2022 roku spadł. Ogólnie, kartel OPEC oczekuje globalnego wzrostu popytu na ropę naftową, wynoszącego 2,22 mln baryłek dziennie, czyli około 2,2%.

OPEC w swojej publikacji wskazuje na fakt, że już końcówka 2022 roku przyniosła nieco lepsze liczby związane ze światowym wzrostem gospodarczym, co stwarza solidną bazę do dalszej poprawy kondycji globalnej gospodarki w 2023 roku. Kartel wyraził zresztą wiarę w to, że Rezerwa Federalna będzie raczej stawiała na scenariusz „miękkiego lądowania” amerykańskiej gospodarki i nie będzie podwyższała stóp procentowych bardziej niż będzie to konieczne, by ujarzmić inflację.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Raport OPEC jest jedną z dwóch wyczekiwanych publikacji w tym tygodniu. Jeszcze dzisiaj swój miesięczny raport ma opublikować Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Tymczasem ze względu na poniedziałkowe święto w USA, raporty dotyczące zapasów ropy naftowej i paliw w USA pojawią się o dzień później – dziś opublikowane zostaną szacunki API, a jutro wyliczenia Departamentu Energii.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗

Previous Article

25-ta z rzędu roczna nadwyżka handlowa Malezji

Next Article

Obawy o produkcję miedzi w obliczu protestów w Peru

You might be interested in …

Szybko spada liczba firm chcących podnosić ceny

Usługi są akurat istotnym sektorem, bo tam inflacja najbardziej zależy od sytuacji w krajowej gospodarce – to papierek lakmusowy lokalnej presji inflacyjnej. Dziś zobaczymy w twardych danych GUS, czy te wskazania znajdują wyraz w ogólnym […]

Na Wall Street spadki po danych makro i Home Depot

Inwestorzy z amerykańskich rynków akcji otrzymali we wtorek więcej negatywnych niż pozytywnych sygnałów, co spowodowało przewagę podaży. Sprzedaż detaliczna w kwietniu wzrosła dwa razy słabiej niż oczekiwano, ale wiadomość, że przestała spadać, wywołała krótkotrwały wzrost […]