MŚP: cyfryzacja to konieczność

Aż 98 proc. przedsiębiorców planuje w ciągu dwóch lat informatyzować wybrane obszary swoich firm.

Przedstawiciele małego biznesu zdają sobie sprawę, że bez cyfrowych rozwiązań trudno im będzie dotrzymać kroku konkurentom. Jak wynika z raportu „Od prowizorycznej do świadomej transformacji w sektorze MŚP”, który przygotowała Konica Minolta, czterech na pięciu przedsiębiorców uważa, że zwiększenie poziomu automatyzacji i cyfryzacji jest konieczne. Informatyzację wybranych obszarów w swoich firmach w najbliższych dwóch latach zapowiada aż 98 proc. ankietowanych firm. Najczęściej (ponad połowa wskazań) mają zamiar udoskonalać systemy bezpieczeństwa i ochrony informacji. W małych firmach kolejnymi kluczowymi obszarami do zmian są logistyka i realizacja sprzedaży (46,3 proc.), finanse i kontroling (41,7 proc.) oraz zarządzanie, planowanie i monitorowanie produkcji (40,5 proc.). Natomiast średnie przedsiębiorstwa postawią na modyfikacje w obsłudze klienta (46,7 proc.), finansach i kontrolingu (43,2 proc.) oraz logistyce i realizacji sprzedaży (40,5 proc.).

Jakie cyfrowe technologie są przedsiębiorstwom najpilniej potrzebne? Przedstawiciele zarówno małych, jak i średnich firm wymieniają najczęściej obsługę faktur i dokumentów finansowych (odpowiednio: 41,1 proc. i 43,3 proc.) oraz narzędzia do komunikacji z pracownikami (40,3 proc. i 39,5 proc.).

Mimo pozytywnego nastawienia do informatyzacji, transformacji cyfrowej towarzyszą obawy. O wysokich kosztach wdrożenia narzędzi mówi 45,2 proc. przedstawicieli małych oraz 52,6 proc. średnich firm.

© ℗

Previous Article

PZPN zadecydował! Cezary Kulesza: „Rozmowy dobiegły końca”

Next Article

Kandydat na selekcjonera Polaków może trafić do Włoch. Klub ma plan

You might be interested in …

AT w PB odc. 43: Alior, CD Projekt, XTB, Allegro, Orlen

Zapraszamy na webinar poświęcony analizie technicznej indeksów i spółek z GPW, który odbędzie się 4 maja o godz. 10:00. Webinar poprowadzi prof. Krzysztof Borowski, znany i ceniony analityk, wykładowca SGH. Ekspert przeanalizuje wykresy WIG ciekawych jego zdaniem spółek oraz tych, […]

Naftowe iluzje pozostały mrzonką

Jeszcze w epoce realnego socjalizmu przełomowy pierwszy krok wykonał towarzysz Edward Gierek, który doprowadził do zbudowania na XXX-lecie Polski Ludowej w 1974 r. Portu Północnego, najpierw w części węglowej, a rok później także naftowej. W […]