Banki centralne nie chcą się spieszyć?

O ile podwyżka o 50 punktów bazowych na najbliższym posiedzeniu była w zasadzie “obiecana” przez Christine Lagarde w grudniu, o tyle od marca ECB mógłby przejść na tryb 25-punktowych posunięć na posiedzeniu. Ile w tym prawdy? Dzisiaj rano Francois Villeroy, który wcześniej brzmiał “jastrzębio” otwarcie przyznał, że skala posunięć w tym roku może być mniejsza, a ECB chciałby zakończyć cykl już do wakacji.

Co na to euro? Wczoraj było słabsze na szerokim rynku, dzisiaj próbuje nieco odbijać, gdyż rynek tłumaczy sobie, że i tak ECB zakończy cykl później niż inne banki centralne. Tak czy inaczej, przedstawiona jeszcze kilka tygodni temu teza, że ECB nadmiernie przelicytował w grudniu w temacie skali podwyżek stóp procentowych jest słuszna. To może otworzyć drogę do średnioterminowej korekty wspólnej waluty na szerokim rynku, o ile pojawią się ku temu odpowiednie uwarunkowania. Jednym z nich jest silniejszy dolar.

Amerykańska waluta dzisiaj rano wyraźnie zyskuje wobec jena, chociaż o świcie skala umocnienia była znacznie wyższa. Powód to bierność Banku Japonii – decydenci rozczarowali brakiem decyzji zmierzających w stronę odchodzenia od ultraluźnej polityki (nie zmienione zostały parametry YCC). Oczekiwania, co do BOJ były ogromne. Tymczasem wiele wskazuje na to, że zmiany zobaczymy dopiero po wygaśnięciu kadencji prezesa Kurody, co będzie mieć miejsce w kwietniu. Przesunięcie na USDJPY nie zaznaczyło się jednak na innych parach walutowych z dolarem.

Amerykańska waluta jest dzisiaj generalnie słaba na szerokim rynku. Najlepiej zachowują się waluty Antypodów, korona szwedzka, oraz euro. Ma to związek z utrzymującym się korzystnym sentymentem na rynkach – fala apetytu na ryzyko jest wciąż zauważalna w przypadku rynków akcji, czy też surowców. Niemniej warto zwrócić uwagę na fakt, że indeksy na Wall Street nadal pozostają bez rozstrzygnięć w kluczowym technicznie miejscu, a więc wątek ryzyka dla FX pozostaje wciąż otwarty.

Dzisiaj w kalendarium – za nami już dane o inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii, która była w zasadzie zgodna z oczekiwaniami. Przed nami jeszcze ostateczne dane o CPI w strefie euro, ale kluczowe będą odczyty z USA. O godz. 14:30 poznamy dane o grudniowej sprzedaży detalicznej i inflacji PPI, a o godz. 15:15 te dotyczące produkcji przemysłowej. Istotne będą też wystąpienia członków Fed (Bostic, Bullard, George, Harker, Logan), oraz Beżowa Księga Fed.

EURUSD – przy maksimach

Zachowanie się EURUSD w ostatnich godzinach może być zaskoczeniem biorąc pod uwagę wcześniejsze spekulacje wokół mniej “jastrzębiego” ECB, oraz rannych ruchów na USDJPY po decyzji Banku Japonii. Notowania EURUSD szybko powróciły w okolice ostatnich szczytów przy 1,0870.

Wykres dzienny EURUSD

Czyżby rynek nie chciał wierzyć w scenariusz pivotu ECB? A może tak naprawdę jest on mało ważny biorąc pod uwagę, że liczy się pivot FED, który ma o wiele większe znaczenie z punktu widzenia globalnych trendów risk-on/risk-off? Niewątpliwie to jak dalej rozwinie się sytuacja na rynkach akcji i surowców, będzie mieć duże znaczenie dla dolara.

Czy rejon 1,0870 na EURUSD może być wyraźnie wybity i mamy myśleć o 1,10? Wiele będzie zależeć od tego, jak faktycznie zakończy się dzisiejsza (na razie biała) świeca. Powrót poniżej 1,08 byłby niewątpliwie negatywnym sygnałem sugerującym, że rynek jednak zmierzy się w okolicami 1,0735 (dzisiejszy dołek to 1,0765).

Previous Article

Nadzieje dezinflacyjne podbiły perspektywy spółek w Europie

Next Article

Bank Japonii nie zaskoczył

You might be interested in …

Dubaj przeznaczy 8,7 bln USD na rozwój gospodarki

Najnowszy plan gospodarczy Dubaju zakłada przeznaczenie w ciągu najbliższej dekady niemal 9 bln USD na rozwój jednej z najdynamiczniej rosnących ekonomii w rejonie Bliskiego Wschodu, informuje Bloomberg. Dubaj Christopher Pike/Bloomberg Wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich region zamierza powiększyć znaczenie […]

Kasyna w Makau miały najgorszy rok od 18 lat

Tak słabego roku jak 2022, kasyna w Makau nie odnotowały od niemal dwóch dekad. Z uwagi na restrykcyjną politykę covidową prowadzoną do grudnia przez chińskie władze, przez większą część roku stały w dużej mierze puste, donosi Bloomberg. Paul Yeung/Bloomberg Agencja powołując […]