Wielka Brytania zmaga się z brakiem 330 tys. pracowników przez brexit

Pokłosiem ograniczeń imigracyjnych wynikających z brexitu jest niedobór 330 tys. pracowników w Wielkiej Brytanii, jak wykazał raport Centre for European Reform. To przyczynia się do zacieśniania rynku pracy i napędzania inflacji – poinformował Reuters.

Bloomberg

Z raportu wynika, że na brexicie najbardziej ucierpiały sektory niewymagające wysoko wykwalifikowanej siły roboczej – handel detaliczny i hotelarstwo. Rządząca Wielką Brytanią Partia Konserwatywna z premierem Rishim Sunakiem na czele usiłuje teraz opanować gospodarczy chaos, jaki wywołało opuszczenie kraj struktur Unii Europejskiej, które sami przeforsowali.

Wyspiarskie królestwo straciło ok. 1 proc. siły roboczej wskutek brexitu, jak twierdzą ekonomiści John Springford i Jonathan Portes z Centre for European Reform. Do czerwca ub. r. wzrosła liczba pracowników z krajów spoza UE do 130 tys., ponieważ przepisy imigracyjne ich dotyczące się nie zmieniły. Zdaniem badaczy, nie równoważy to jednak utraty 460 tys. pracowników z krajów członkowskich wspólnoty.

© ℗

Previous Article

Produkcja energii elektrycznej w 2022 r. wzrosła, a zużycie spadło

Next Article

Żabka zaprezentowała się w USA. Jest w gronie światowych liderów

You might be interested in …

Ruszyło pierwsze centrum danych Data4

W Jawczycach pod Warszawą otwarto pierwsze centrum danych francuskiego operatora i inwestora w tym segmencie. Obiekt o mocy 8 MW jest już w fazie rozruchu i zajmuje ponad 2,2 tys. m kw. powierzchni netto, czyli […]

Open Life unika dużej kary finansowej

Nie 20 mln zł sankcji, jak chce prezes UOKiK, ale 6,4 mln zł ma zapłacić ubezpieczyciel za polisolokaty. Ta sprawa to kolejny przykład na to, że opłaca się walczyć w sądach z decyzjami prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów […]