Srebro niedoceniane w porównaniu ze złotem

O ile w ostatnich dniach wyraźnie rosły notowania złota, to w przypadku srebra obserwujemy nieco mniejszą zwyżkę, a w średnioterminowym ujęciu – pozostawanie notowań tego kruszcu w konsolidacji. Cena srebra oscyluje obecnie w okolicach 21 USD za uncję i w zasadzie od miesiąca porusza się w rejonie 23,00-24,50 USD za uncję.

To właśnie okolice 24,25-24,50 USD za uncję pozostają teraz najbliższym poziomem oporu na rynku srebra – jeśli zostaną one pokonane, to cenom kruszcu otworzy się droga do poziomu 26 USD za uncję.

Sytuacja na rynku srebra wskazuje na to, że kruszec ten jest póki co niedoceniany w porównaniu ze złotem. Faktem jest, że szerokie wykorzystanie srebra w przemyśle na ten moment działa niekorzystnie na ceny kruszcu. Niemniej, warto pamiętać, że w 2022 roku na rynku srebra miał miejsce deficyt, który najprawdopodobniej utrzyma się w bieżącym roku.

Około dwie trzecie srebra na świecie jest wydobywane jako produkt uboczny w kopalniach innych metali – na ogół cynku, ołowiu, miedzi oraz złota. Rozczarowujące wydobycie metali przemysłowych odbiło się więc również na podaży srebra, co buduje solidne podstawy do dalszych zwyżek cen kruszcu w długoterminowej perspektywie. Warto jednak pamiętać, że polityka monetarna Fed i wartość dolara nadal mają ogromny wpływ na ceny zarówno złota, jak i srebra – i to ten czynnik może w najbliższym czasie przyćmiewać inne.

Notowania srebra – dane dzienne

© ℗

Previous Article

Chiński popyt na ropę – pomoże czy pogrąży ceny w 2023 roku?

Next Article

Zysk netto rosyjskiego Sbierbanku w 2022 r. spadł o 75,7 proc.

You might be interested in …

Szansa dla firm mających problemy z dłużnikami

Trudna sytuacja gospodarcza sprawia, że przedsiębiorcy mają problem z nierzetelnymi klientami opóźniającymi płatności, co może odbić na utrzymaniu płynności finansowej ich firm. Allianz Trade szacuje, że w 2023 r. liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw wzrośnie aż […]

PragmaGO rozpoczęła zapisy na obligacje

Do 25 stycznia potrwają zapisy na obligacje spółki PragmaGo. Ich oprocentowanie to WIBOR 3M powiększony o 6 pkt proc. marży. Papiery dwuletnie nie posiadają zabezpieczenia. Są sprzedawane są w ofercie publicznej i docelowo mają trafić na Catalyst. Spółka liczy na […]