Credit Agricole chce się rozwijać organicznie

Nowy wiceprezes banku i szef francuskiej grupy w Polsce zapowiada, że Credit Agricole będzie budować biznes bez przejęć.

Zmiana warty w zarządzie Credit Agricole na stanowisku przedstawiciela francuskiej grupy w Polsce. Bernard Muselet został wiceprezesem banku i nowym senior country managerem. Zastąpił na posadzie Jeana-Bernarda Masa, który w Polsce spędził ostatnie siedem lat. Obecnie jest on szefem BforBanku, mobilnego banku należącego do grupy Credit Agricole.

15 spółek w grupie:

15 spółek w grupie:

Bernard Muselet, wiceprezes Credit Agricole Bank Polska i senior country manager, będzie nadzorował 15 spółek należących do grupy w Polsce

Zarówno były, jak i nowy country manager to bankowcy dojrzali, legitymujący się 30-letnim stażem pracy dla grupy. Bernard Muselet do Polski przyjeżdża wprost z Maroka, gdzie przez ostatnie trzy lata był szefem Credit du Maroc. Wywodzi się on z bankowości firmowej – zaczynał od faktoringu i leasingu.

Polska nie jest dla niego egzotycznym rynkiem. W latach 2013-15 zasiadał w radzie nadzorczej EFL, leasingowej spółki, należącej do grupy od 2001 r. W tym samum roku Francuzi kupili Lukas Bank, który w 2011 r. zmienił nazwę na Credit Agricole. Jest to średniej wielkości bank z sumą bilansową poniżej 30 mld zł. Od początku rozwija się organicznie, choć właściciel podejmował kilka prób kupna aktywów bankowych w Polsce. Ostatnia dotyczyła przejęcia wydzielonej części Getin Noble.

– W najbliższych latach będziemy się skupiać na zyskownym rozwoju organicznym, a dzięki znaczącym inwestycjom w technologię i ofertę chcemy także znacząco zwiększyć udziały w rynku i rozpoznawalność naszej marki – mówi Bernard Muselet.

Dodaje, że siłą CA są bardzo dobre relacje z klientami, czego wyrazem jest pozycja w czołówce najchętniej rekomendowanych banków w Polsce. Jest on też jednym z najaktywniejszych marketingowo banków. Wydaje sporo pieniędzy na reklamy z udziałem celebrytów. Z raportów grupy Credit Agricole wynika, że w Polsce pozyskała w II kwartale ubiegłego roku 58 tys. klientów i 26 tys. w III kwartale. Wynik netto po 9 miesiącach 2022 r. wyniósł 17 mln EUR.

© ℗

Previous Article

Open Life unika dużej kary finansowej

Next Article

UOKiK bierze się za greenwashing

You might be interested in …

Dolar na drodze do największej tygodniowej zwyżki od lutego

W ostatnich dniach dolar próbuje odwrócić negatywną passę. Pojawiające się na nowo obawy związane z globalną koniunkturą podtrzymują wycenę amerykańskiej waluty na relatywnie wysokim poziomie. Wczoraj indeks amerykańskiego dolara zwyżkował do okolic niemal 102 pkt. – obecnie poziom ten […]