Bitcoin blyskawicznie odbija, rośnie też wartość bonka

Bloomberg Creative Photos

Wycena bitcoina wzrosła już od początku roku o 26 proc. W ubiegłym tygodniu najpopularniejsza wirtualna waluta zyskała aż 22 proc. na wartości, osiągając poziom 20 tys. USD, co oznacza najlepszy wynik od października 2021 r. i odbicie po 2022 r., który był “annus horribilis” dla kryptowalut.

Wzrost odnotował także ether drożejąc o 29 proc. w tym roku, podbijając wartość całego globalnego rynku kryptowalut powyżej 1 bln USD, według danych CoinGecko.

Jednak największe tryumfy święci bonk, nowy token kryptowalutowy. Został uruchomiony pod koniec grudnia 2022 r. na blockchainie Solana i jego wartość w pierwszych dniach stycznia wzrosła o 5 tys proc. Potem doszło do korekty, ale i tak utrzymuje się na poziomie o 910 proc. wyższym niż tuż przed początkiem 2023 r.

Bonk należy do świata memecoinów, kryptowalut inspirowanych internetowymi memami i żartami i wzorowany był na tym samym psie Shiba Inu, co dogecoin.

Inwestorzy muszą być szczególnie ostrożni, jeśli chodzi o aktywa, takie jak dogecoin, shiba Inu i bonk. Spadają tak samo gwałtownie, jak wzrastają – ostrzegł Les Borsai z firmy Wave Financial.

Zdaniem ekspertów, dobra sytuacja na rynkach kryptowalut to efekt fali optymizmu związanego z przekonaniem, że inflacja osiągnęła już szczyt. Przestrzegają zarazem przed zbyt szybkim inwestowaniem w waluty cyfrowe, wskazując, że wolumeny handlowe są wciąż niskie, a środowisko makroekonomiczne niepewne.

“Jest za wcześnie, by stwierdzić definitywne odbicie na rynku kryptowalut, pomimo silnego wzrostu, który zaobserwowaliśmy niedawno. Jeśli podwyżki stóp procentowych będą poniżej oczekiwań rynku, wtedy skorzystają na tym aktywa ryzykowne, a ceny kryptowalut będą prawdopodobnie kontynuować trend wzrostowy. Jednak na razie sytuacja jest mocno niepewna” – powiedział Aaron Kaplan, współzałożyciel Prometheum, platformy do handlu aktywami cyfrowymi.

Previous Article

Rok 2022 zły dla mieszkaniówki. Jaki będzie 2023? [WIDEO]

Next Article

LiveChat Software z kolejnym patentem w USA

You might be interested in …

Play staje się marką stacjonarną

13 miesięcy temu Play formalnie wchłonął kablówkę UPC, wydając na to 7 mld zł. Szybko zaczął oferować wspólne pakiety usług, a teraz pod mobilną marką będą sprzedawane usługi telewizyjne i światłowodowe, co w praktyce oznacza […]

Bank Rosji nie zmienił stóp

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Rosji nie zmienił wysokości stóp procentowych w piątek i główna nadal wynosi 7,5 proc., informuje Reuters. Bank Rosji zasygnalizował, że może być zmuszony do podwyższenia stóp w tym roku, bo rosnący deficyt budżetowy, […]

Amerykanie wydadzą 25,9 mld USD na Walentynki

Amerykańscy konsumenci zamierzają wydać w tym roku łącznie 25,9 mld USD na Walentynki, informuje Fox Business powołując się na raport Krajowej Federacji Handlu Detalicznego (NRF) i Prosper Insights & Analytics. W 2022 roku łączne wydatki Amerykanów na Walentynki wyniosły […]