Avallon wchodzi w czeskich elektryków

Polsko-czeska kooperacja inwestycyjna opłaciła się za pierwszym razem, więc teraz dojdzie do drugiej próby. W połowie ubiegłego roku dwa fundusze: łódzki Avallon i praski Genesis Capital sprzedały francuskiemu inwestorowi spółkę Stangl Technik, projektanta oraz wykonawcę instalacji elektrycznych i mechanicznych w branży konstrukcyjnej.

Teraz fundusze wspólnie postanowiły wejść w inną. Za nieujawnioną kwotę kupują TES Vsetin, dużego producenta maszyn i komponentów elektrycznych. Na transakcję musi się zgodzić czeski urząd antymonopolowy.

— TES Vsetin to czeska firma z ponad stuletnią historią, której przychody w większości pochodzą z eksportu do krajów europejskich. Produkuje przede wszystkim generatory dla energetyki konwencjonalnej, wodnej, wiatrowej i jądrowej oraz komponenty do maszyn elektrycznych. To branża z bardzo dobrymi perspektywami ze względu na procesy inwestycyjne i modernizacyjne w energetyce, w szczególności w energetyce odnawialnej, a także z powodu rosnących inwestycji przemysłowych w Europie związanych ze skracaniem łańcuchów dostaw — mówi Mateusz Kacprzak, dyrektor inwestycyjny w Avallonie.

Inwestycyjna układanka:

Inwestycyjna układanka:

Avallon, w którym dyrektorem inwestycyjnym jest Mateusz Kacprzak, a senior partnerem Piotr Miller, będzie w czeskim TES Vsetin znaczącym akcjonariuszem wraz z funduszem Genesis i menedżerami spółki. Nowi właściciele mają w planach stworzenie większej grupy i rozważają kolejne przejęcia m.in. w Polsce.

Krzysztof Jarczewski

Nuklearne nadzieje

TES Vsetin w 2021 r. (ostatnie dostępne dane) miał prawie 1,3 mld CZK przychodów (250 mln zł) i 120 mln CZK (23,5 mln zł) EBITDA, czyli zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. Spółkę sprzedaje fundusz ARX Equity Partners, który w przeszłości był m.in. właścicielem polskiej sieci sklepów zoologicznych Kakadu, a obecnie kontroluje sieć 5.10.15.

— ARX przeprowadził w ostatnich latach restrukturyzację. My z Genesisem, z którym współpraca w Stanglu układała się bardzo dobrze, oraz z menedżerami, którzy też uczestniczą w transakcji, chcemy w najbliższych latach mocno rozwinąć TES Vsetin. Będziemy inwestować w rozbudowę czeskiej bazy produkcyjnej, ale oprócz rozwoju organicznego w planach mamy także przejęcia. Sądzimy, że do czeskiej spółki można dołączyć spółkę z branży, m.in. z Polski, i stworzyć silną regionalną grupę — mówi Mateusz Kacprzak.

W marcu ubiegłego rok TES Vsetin podpisał porozumienie z amerykańskim Westinghousem, na mocy którego będzie jego podwykonawcą przy budowie nowego bloku w elektrowni jądrowej Dukovany (o ile Amerykanie ostatecznie otrzymają kontrakt), a także przy „innych projektach w Europie Środkowej”.

— Sektor energetyczny jest w procesie bardzo istotnych zmian: z jednej strony z powodu nowych inwestycji, w tym przede wszystkim rozwoju OZE, a z drugiej ze względu na programy modernizacyjne, co widoczne jest np. w energetyce jądrowej we Francji. Zakładamy, że przyczyni się to do wzrostu zapotrzebowania na produkty spółki — mówi Mateusz Kacprzak.

Inwestycyjna koniunktura

Inwestycja w TES Vsetin zostanie zrealizowana w ramach wartego 137,1 mln EUR trzeciego funduszu Avallonu, którego zbieranie zakończyło się w połowie 2021 r. Dla Avallonu to po latach powrót do inwestycji w Czechach.

— Od początku naszego działania, czyli od 2007 r., przyglądaliśmy się spółkom z rynku czeskiego, ponad dekadę temu kupiliśmy działający w branży spożywczej AG Foods. Naszym znaczącym inwestorem był jednak i jest EBOR, który na dłuższy czas wstrzymał inwestycje w Czechach po tym, gdy kraj ten zyskał status rynku rozwiniętego. W trzecim funduszu początkowo nie planowaliśmy inwestycji w Czechach, ale TES Vsetin był na tyle atrakcyjnym celem, że przekonaliśmy naszych inwestorów do zmiany statutu — mówi Piotr Miller, senior partner w Avallonie.

Okiem eksperta

Popyt na prądnice rośnie

Grzegorz Sękal

dyrektor handlowy Horus Energia, producenta zespołów prądotwórczych

Generatory, na polskim rynku nazywane prądnicami, to kluczowy element urządzeń w większości segmentów energetyki. Są niezbędne we wszystkich elektrowniach konwencjonalnych, wiatrowych czy atomowych, nie wykorzystuje się ich jedynie w fotowoltaice i energetyce wodorowej, które bazują na ogniwach. Transformacja energetyki i inwestycje w nowe i rozproszone źródła wytwarzania napędzają popyt na prądnice.

W Polsce produkuje się prądnice, ale większość jest z importu. Mniejsze prądnice produkuje się niemal automatycznie, na dużą skalę i w bardzo wydajnych fabrykach obsługujących cały region. Większe, ze względu na wagę, produkuje się lokalnie, w pobliżu zamawiającego. [GRA]

Dla Avallonu to piąta inwestycja w ramach zebranego dwa lata temu funduszu. Wcześniej kupił produkującą środki czystości spółkę Clovin, wytwarzającą sprzęt oświetleniowy Norlys, handlującą surowcami spożywczymi Hortimex i geolokalizacyjną Globemę.

— Po inwestycji w TES Vsetin mamy jeszcze do dyspozycji połowę gotówki, która trafiła do funduszu, możemy więc zrealizować pięć kolejnych transakcji. Z jednej strony szukamy firm z rynku konsumenckiego z silnymi markami, a z drugiej — przedsiębiorstw przemysłowych, takich jak nasza nowa akwizycja, korzystających na skracaniu łańcuchów dostaw. Przyglądamy się też spółkom technologicznym: firmom IT czy e-handlowym, których wyceny w ostatnim czasie się urealniły — mówi Tomasz Stamirowski, partner zarządzający Avallonu.

W ubiegłym roku łódzki fundusz kupił trzy firmy i trzy sprzedał. Poza Stanglem wyszedł z wytwarzającej sery firmy Ceko (kupił ją Polmlek), a także z Novo Techu, producenta m.in. chlapaczy przeciwrozbryzgowych i wycieraczek, którego kupił austriacki inwestor branżowy.

— Moment rynkowy jest dobry dla funduszy private equity, zwłaszcza lokalnych. W odróżnieniu od międzynarodowych inwestorów strategicznych możemy szybko przeprowadzać transakcje, bez wielomiesięcznego dywagowania o tym, czy Polska jest krajem bezpiecznym. Sprzyja nam też sytuacja na rynku długu, która sprawia, że przedsiębiorcy częściej szukają inwestorów finansowych, zwłaszcza gdy mają okazję do konsolidacji, a na trudnym rynku liderzy w swoich niszach mogą łatwiej przejmować konkurentów — mówi Tomasz Stamirowski.

Współpraca Magdalena Graniszewska

Previous Article

Czołowi deweloperzy mocno pod kreską

Next Article

QNA wykropkuje światowy sukces. Polski start-up pomoże zmienić branżę wyświetlaczy

You might be interested in …

AI pomoże wielu spółkom z GPW

Nowy trend inwestycyjny związany ze sztuczną inteligencją zawładnął wyobraźnią inwestorów. Popularność chatu GPT-3 przygotowanego przez OpenAI, w którym spore udziały ma Microsoft, podniosła notowania akcji spółek, które wykorzystują rozwiązania powiązane ze sztuczną inteligencją lub mają […]

Rozczarowujący import miedzi do Chin

Po spokojnej poniedziałkowej sesji, dzisiaj notowania miedzi kierują się w dół. Cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje obecnie w okolicach 4,03-4,04 USD za funt, czyli tuż powyżej psychologicznej bariery na poziomie 4 USD za funt. Dzisiaj negatywnym impulsem dla cen miedzi […]