Tajwan umacnia się na pozycji światowego lidera półprzewodników

Rosnący z roku na rok eksport produkowanych na Tajwanie chipów umacnia pozycję tego kraju jako czołowego światowego dostawcy półprzewodników. To w dużej mierze efekt napięć handlowy na linii Waszyngton-Pekin oraz problemów z łańcuchami dostaw, które zaogniły się w trakcie pandemii Covid-19, informuje Bloomberg.

I-Hwa Cheng/Bloomberg

Rządowe dane wskazują, że w 2022 r. eksport układów scalonych z tajwańskiej gospodarki wzrósł o 18,4 proc. w ujęciu rocznym. Tym samym ten azjatycki tygrys gospodarczy odnotował siódmy z rzędu roczny wzrost sprzedaży zagranicznej półprzewodników oraz trzeci z kolei z dwucyfrową dynamiką.

Prawdziwym gigantem branżowym jest koncern Tajwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), który kontroluje ponad połowę światowego rynku półprzewodników. Bryluje przy tym w produkcji najbardziej zaawansowanych i najnowocześniejszych chipów.

Tajwan musi się jednak mierzyć z obserwowanym od pewnego czasu wytłumieniem popytu na elektronikę na całym świecie, co będzie poważnym testem dla całej branży.

Dodatkowym negatywnym czynnikiem będą w najbliższych latach działania podejmowane przez szereg krajów, w tym Stany Zjednoczone odnośnie zwiększenia własnej produkcji chipów.

Receptą na to mogą być plany inwestycyjne tajwańskich producentów, tak jak w przypadku TSMC (zakład w Arizonie) odnośnie uruchomienia produkcji w innych krajach.

© ℗

Previous Article

Bank Japonii pod ścianą

Next Article

Globalny wzrost liczby miejsc pracy zmniejszy się o połowę w 2023 roku

You might be interested in …

Kurs bitcoina powyżej 20 tys. USD

Cena bitcoina przekroczyła 21 tys. USD w sobotę, bo rośnie przekonanie, że najpopularniejsza kryptowaluta znalazła już dno, informuje Bloomberg. Kurs bitcoina dochodził w sobotę do 21237 USD. Obecnie rośnie o 9,3 proc. do 20692 USD. Kurs bitcona nie przekraczał […]

Ryzyko nowych wakacji kredytowych

Tydzień temu, w piątek, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego zaprosił do siebie na poniedziałek, na godz. 9.30 prezesów banków „frankowych” w związku ze zbliżającym się wyrokiem TSUE w sprawie wynagrodzenia za kapitał. Trybunał wyznaczył termin rozstrzygającego […]