Chiński bank centralny dodał do systemu mniej gotówki niż oczekiwano

Pomimo tradycyjnego wzrostu popytu na finansowanie zewnętrzne w okresie poprzedzającym okres świąt Nowego Roku Księżycowego, chiński bank centralny zasilił system bankowy mniejszymi środkami niż zakładano, informuje Bloomberg.

Ludowy Bank Chin

Ludowy Bank Chin

fot. Yan Cong/Bloomberg

Od początku stycznia Ludowy Bank Chin (PBOC) dodał do systemu bankowego 79 mld juanów netto (11,8 mld USD) za pośrednictwem pożyczek polisowych. To dużo mniej niż zakładała mediana prognoz specjalistów, zakładająca wartość na poziomie 100 mld juanów.

Przy okazji PBOC pozostawił na dotychczasowym poziomie stopy procentowe. Referencyjna stawka MLF utrzymana została na pułapie 2,75 proc. po tym jak dwukrotnie bank centralny podwyższał ją w 2022 r.

W efekcie, rentowność benchmarkowych 10-letnich obligacji wzrosła o 2 pb do 2,92 proc., najwyższego poziomu od listopada 2021 r.

Najnowsze dane wskazują, że POBC za pośrednictwem codziennych operacji otwartego rynku interweniował na rynku czwarty dzień z rzędu, dodając 154 mld juanów do systemu bankowego.

Niższy niż oczekiwano zastrzyk gotówki za pośrednictwem MLF prawdopodobnie podsyci spekulacje, że PBOC może użyć innych kanałów, aby zapewnić odpowiednią płynność w systemie bankowym. Szczególnie, że wydatki na wakacje i płatności podatkowe napędzają deficyt płynności w wysokości około 148 mld USD.

© ℗

Previous Article

Rajd w górę kursu Bitcoina

Next Article

Akcje Komputronika mocno w górę, bo będą zyski nadzwyczajne

You might be interested in …

Premier: koszt programów, które ogłosiliśmy to ok. 26 mld zł

Te programy, które ogłosiliśmy, to dodatkowy koszt ok. 26 mld zł dla budżetu, to przede wszystkim waloryzacja 500 plus do poziomu 800 plus – powiedział w poniedziałek w Polsat News premier Mateusz Morawiecki pytany o koszt zapowiedzianych w weekend rozwiązań. Premier został zapytany, “ile […]

11:35 JP Morgan zepchnął w dół kurs InPostu Notowania InPostu na giełdzie w Amsterdamie spadają w środę o 6 proc. po obniżeniu rekomendacji przez analityka z banku JP Morgan. czytaj więcej 11:35 JP Morgan zepchnął w dół kurs InPostu Notowania InPostu na giełdzie w Amsterdamie spadają w środę o 6 proc. po obniżeniu rekomendacji przez analityka z banku JP Morgan. czytaj więcej

Notowania InPostu na giełdzie w Amsterdamie spadają w środę o 6 proc. po obniżeniu rekomendacji przez analityka z banku JP Morgan. InPost to spółka kuriersko-logistyczna. Zobacz także Sam Bland obniżył rekomendację z “przeważaj” do “neutralnie”, a cenę docelową z 11,3 do 10,9 […]