Premier: pierwsze pieniądze z KPO możliwe w trzecim lub czwartym kwartale

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która według autorów ma wypełnić kluczowy “kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy z KPO. Ustawa trafi do prac w Senacie. W piątkowym głosowaniu żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia. Za projektem noweli zagłosowali w piątek niemal wszyscy posłowie PiS. Przeciwko był koalicjant PiS – Solidarna Polska, a także Konfederacja i Polska 2050. Posłowie KO, Lewicy i KP-PSL w zdecydowanej większości wstrzymali się od głosu.

Mateusz Morawiecki, fot. Bloomberg

Mateusz Morawiecki, fot. Bloomberg

Premier Morawiecki w wywiadzie dla RMF FM podkreślił, że dzięki wstrzymaniu się od głosu części opozycji nadal można procedować te przepisy.

“Apeluje do pana marszałka Senatu, by nie zwlekać, tylko jak najszybciej zwołać posiedzenie Senatu. Projekt ustawy był znany od dawna w związku z tym nie ma co przedłużać tego procesu” – powiedział premier.

Zapytany, co powinien zrobić Sejm po ewentualnym wprowadzeniu przez Senat poprawek do nowelizacji ustawy o SN, odparł: “Będę prosił o to żeby jak najszybciej przejść przez te procedurę, odrzucić poprawki, jeżeli takie się pojawią. Najlepiej byłoby, gdyby Senat przyjął tę ustawę, zatwierdzoną przecież przez Komisję Europejską, bez poprawek”.

Według premiera pierwsza transza pieniędzy z KPO może trafić do Polski w drugiej połowie roku.

“Myślę, że w trzecim, w czwartym kwartale tego roku transza może trafić. Natomiast wniosek o środki z KPO chcemy skierować dosłownie po wejściu ustawy wiatrakowej na agendę Sejmu, czyli prawdopodobnie za około 10 dni” – dodał.

Projekt nowelizacji ustawy o SN PiS złożył w Sejmie w połowie grudnia ubiegłego roku. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z tymi przepisami sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.

Previous Article

Tauron: roszczenia Rafako nie mają żadnego uzasadnienia

Next Article

Premier: w najbliższym czasie rząd zajmie się opodatkowaniem dodatkowych mieszkań

You might be interested in …

Superfund TFI znalazło nowego prezesa

Paweł Karczewski zostanie nowym prezesem Superfund TFI. Przez ostatnich siedem lat menedżer związany był z Quercus TFI, gdzie był dyrektorem ds. sprzedaży instytucjonalnej. Wcześniej był związany z DB Securities. Od 9 stycznia Paweł Karczewski będzie […]

Co dalej ze strajkiem w Hollywood? Rosną obawy przed sztuczną inteligencją

Główne studia Hollywood osiągnęły wstępne porozumienie pracownicze ze związkiem reprezentującym reżyserów filmowych i telewizyjnych. Prawdopodobnie zapobiegnie to przestojowi w pracy, który wywarłby presję na firmy medialne na ugody ze strajkującymi pisarzami – podaje agencja Reuters. Aktor Steve Martin przyjmuje 43. nagrodę Life […]