MRiRW: wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Od 18 do 31 stycznia br. hodowcy świń, którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, będą mogli składać wnioski o wsparcie finansowe – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wsparcie wynosi co najmniej 2 tys. 400 zł i nie więcej niż 15 tys. euro na rolnika – dodano.

Jak podał resort na swojej stronie internetowej, pomoc będzie można uzyskać w ramach instrumentu wsparcia “Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę”. Jest to nadzwyczajne, tymczasowe wsparcie finansowane z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW 2014-2020).

fot. Bloomberg

fot. Bloomberg

“Pomoc będą mogli otrzymać posiadacze świń urodzonych w siedzibie stada w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r., którzy ponieśli straty z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę” – podał resort.

Ministerstwo wskazało, że wnioski mogą składać hodowcy, którzy spełniają jeden z warunków, m.in.: prowadzą produkcję ekologiczną; otrzymali pomoc w ramach “Działania rolno-środowiskowo klimatycznego” na podstawie wniosku złożonego w 2021 r. i taki wniosek złożyli też w 2022 r.; zrealizowali operacje prośrodowiskowe związane z “Modernizacją gospodarstw rolnych” oraz realizują wynikające z tego zobowiązania; zrealizowali przedsięwzięcie w ramach “Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” oraz realizują zobowiązania z tym związane; wytwarzają w swoim gospodarstwie rolnym energię elektryczną z odnawialnego źródła energii; zrealizowali w swoim gospodarstwie inwestycję polegającą na wykonaniu stawu lub urządzenia wodnego do ujmowania wód powierzchniowych.

“Wysokość wsparcia wynosi co najmniej 2 400 zł i nie więcej niż 15 000 euro (ok. 70 000 zł) na rolnika (to maksymalny limit określony w przepisach rozporządzenia UE). Pomoc można otrzymać tylko raz” – podano.

Resort wyjaśnił, że kwota została ustalona na podstawie liczby – zgłoszonych przez rolnika lub małżonka rolnika, lub osobę, która przekazała gospodarstwo rolne w całości bądź małżonka tej osoby – sztuk świń zgłoszonych w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Wnioski będą przyjmowane od środy do końca stycznia br. drogą elektroniczną za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ARiMR.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

MKiŚ: dostępny jest wzór wniosku na zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem

Next Article

Orlen rozmawia z Państwową Agencją Atomistyki. Chodzi o reaktory jądrowe

You might be interested in …