Minister finansów: polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne

Polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty – wskazała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska, komentując wyniki opublikowanego w piątek wieczorem ratingu agencji Fitch.

Minister wskazała, że agencja Fitch jako pierwsza w tym roku dokonała przeglądu ratingu Polski i kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową, podkreślając zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy i niski poziom długu publicznego.

Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki

Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki

Agencja podkreśliła również – jak zauważyła minister – że starania Polski o dywersyfikację źródeł dostaw energii oznaczają niewielkie ryzyko zakłóceń w dostawach energii tej i przyszłej zimy. “W opinii Agencji polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty” – oceniła.

Według Rzeczkowskiej w bieżącym roku oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale pozostanie ono dodatnie. Oczekiwana jest także jego poprawa w 2024 r. Inflacja natomiast po osiągnięciu szczytu w I kwartale powinna stopniowo spadać, zbliżając się do poziomu jednocyfrowego pod koniec bieżącego roku.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie

Next Article

Orlen: trwają rozmowy z Państwową Agencją Atomistyki w sprawie małych reaktorów jądrowych

You might be interested in …

GfK: lepsze nastroje niemieckich konsumentów

Badanie przeprowadzone przez instytut GfK pokazało poprawę nastrojów niemieckich konsumentów wobec czerwca dzięki słabnącym obawom spadku siły nabywczej, informuje Reuters. Wskaźnik nastrojów niemieckich konsumentów wzrósł do minus 24,2 z minus 25,8 w maju. To jego […]

Spadek przychodów zaszkodził notowaniom Asbisu

Kurs Asbisu zareagował wyraźnym spadkiem na dane o przychodach w grudniu 2022 r. Według szacunków zarządu przychody obniżyły się o 24 proc. r/r do 303 mln USD. Były jednak wyższe niż w listopadzie kiedy wyniosły 275 mln USD. […]