Upadek giganta kryptowalut. Udało się odzyskać 5 miliardów dolarów, ale to nie wszystko

Upadek FTX – jednej z największych giełd kryptowalut

Jeszcze rok temu firma FTX była wyceniana na 32 miliardy dolarów. W listopadzie firma złożyła wniosek o ochronę przed bankructwem, a amerykańscy prokuratorzy oskarżyli Sama Bankmana-Frieda o zaaranżowanie “epickiego” oszustwa, które mogło kosztować miliardy dolarów inwestorów, klientów i kredytodawców.

“Zlokalizowaliśmy ponad 5 miliardów dolarów gotówki, płynnej kryptowaluty i płynnych papierów inwestycyjnych” – powiedział Andy Dietderich, adwokat FTX  na początku środowego przesłuchania przed sądem upadłościowym w amerykańskim stanie Delawere.

Wciąż nie wiadomo ile brakuje pieniędzy klientów FTX

Dietderich powiedział również, że firma planuje sprzedać niestrategiczne inwestycje, które miały wartość księgową w wysokości 4,6 miliarda dolarów.

Nadal jednak nie wiadomo, ile tak naprawdę wynosi dług FTX wobec klientów. Amerykańska komisja handlu oszacowała brakujące fundusze klientów na ponad 8 miliardów dolarów.

Dietderich powiedział, że odzyskane 5 miliardów dolarów nie obejmuje aktywów zajętych przez Komisję Papierów Wartościowych na Bahamach, gdzie firma miała siedzibę i gdzie jej twórca Sam Bankman-Fried mieszkał. 

FTX traci swoje kontrakty. Wyciekły nazwiska kilku inwestorów

Oprócz sprzedaży spółek zależnych, prawnik firmy powiedział, że FTX zakończy swoją 19-letnią umowę sponsorską o wartości 135 milionów dolarów z NBA’s Miami Heat i 7-letnią umowę o wartości 89 milionów dolarów z grą wideo League of Legends.

Co ciekawe, w sprawie ujawniono niektórych z inwestorów FTX . Należą do nich gwiazda futbolu amerykańskiego Tom Brady, była żona Brady’ego supermodelka Gisele Bündchen i właściciel New England Patriots Robert Kraft.

SW

Czytaj dalej:

Previous Article

Podwyżki cen wynoszą nawet kilkaset procent. Rząd ma jednak nowy plan

Next Article

Norweski skoczek przed PŚ w Zakopanem. Wspomniał dramat, do którego doszło w Polsce

You might be interested in …

Suwerenność – fakt czy cel?

Andrzej Owsiński Suwerenność – fakt czy cel? „Bruksela dokonuje stałego ataku na naszą suwerenność” – to jest zdanie które powtarza się przy różnych, ale częstych, atakach administracji unijnej na Polskę. Od wielu lat zwracam uwagę […]

Wybitny aktor użył wulgarnego słowa

Dzisiejsza narodowa zabawa polega na tym, żeby to podać dalej i ewentualnie usunąć, by społeczny apetyt na zapoznanie się wydatnie pobudzić. Szerzej wtedy dotrze. Czemu, kierowany uczuciami obywatelskimi właśnie dopomagam. Mocno kojarzy mi się przesłanie […]