Niezależne warsztaty kontra producenci aut

Część branży automotive twierdzi, że koncerny motoryzacyjne ograniczają konkurencję na rynku, reglamentując dostęp do informacji. Domaga się rewolucji w przepisach. Bruksela nie widzi problemu.

Do końca stycznia kraje unijne mają ustosunkować się do propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej zmian w przepisach MVBER (z ang. motor vehicle block exemption regulation, w Polsce częściej nazywanych GVO, z niemieckiego).

To dzięki tym przepisom możliwe jest m.in. wykonywanie przeglądów i napraw samochodów w niezależnych warsztatach bez utraty gwarancji producenta. Regulacje zapewniają im m.in. dostęp do niezbędnych informacji technicznych od producentów aut.

Obowiązujące obecnie przepisy wygasają w maju. KE, która przyglądała się im przez kilka miesięcy, doszła do wniosku, że nie wymagają głębokich zmian, i chce je wprowadzić na następne pięć lat z kosmetycznymi poprawkami. Zdaniem głównych zainteresowanych, czyli niezależnych serwisów i producentów części, prawo wymaga jednak znacznie dalej idącej reformy, bo nie nadąża za szybko zmieniającą się technologią.

Branża twierdzi, że producenci samochodów ograniczają jej dostęp do informacji z komputerów pokładowych, co często uniemożliwia dokonanie naprawy. Warsztaty mają też problem z tzw. captive parts (z ang. części zmonopolizowane) – ich wymiana wymaga oprogramowania kodującego, do którego często mają dostęp tylko autoryzowani operatorzy. Wszystko to podnosi koszty i szkodzi rynkowi.

– Producenci samochodów nie dopuszczają nikogo do danych. Stawia to ich na pozycji panów i strażników całego procesu naprawy – mówi Sylvia Gotzen, prezes Międzynarodowej Federacji Niezależnych Dystrybutorów Motoryzacyjnych (FIGIEFA), należącej do koalicji organizacji branżowych reprezentujących podmioty zatrudniające łącznie w Europie 3,5 mln osób.

© ℗

Previous Article

E-autobusy potykają się o rachunki za prąd

Next Article

Firmy coraz częściej deklarują zwolnienia pracowników

You might be interested in …

Goldman Sachs zwolni do 4 tys. osób

Goldman Sachs zwolni do 4 tys. osób, ponieważ bank z Wall Street stara się osiągnąć cele rentowności, podała w piątek platforma informacyjna Semafor, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą – podaje agencja Reutersa. fot. Brendan McDermid/Reuters/Forum Menedżerowie w całej […]

Rafał Zaorski sprzedał część akcji mPaya

Rafał Zaorski sprzedał na sesji 12 stycznia część akcji mPaya i zmniejszył udział z 5,35 do 4,96 proc. Na początku roku mPay rozwiązał podpisaną jeszcze w listopadzie 2021 r. umowę z Rafałem Zaorskim, znanym traderem, dotyczącą współpracy przy rozwijaniu usług […]

Rynek widzi większe szanse wzrostu stóp w USA w maju

Wycena swapów sugeruje, że rynek widzi większe prawdopodobieństwo podwyżki stóp o 25 pkt. bazowych przez Fed w maju niż jej braku, informuje Bloomberg. Stopa w kontrakcie powiązanym z terminem majowego posiedzenia wzrosła do 4,96 proc., czyli ok. 13 […]