Creotech kreśli biznesowe plany

Creotech Instruments, producent systemów satelitarnych oraz technologii kwantowych, w 2022 r. zadebiutował na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Teraz ogłosił strategię działania na obecny rok i na lata kolejne.

— Przed wejściem na giełdę Creotech Instruments rozwijał się głównie w sposób organiczny. Kapitał od inwestorów giełdowych, jaki pozyskaliśmy w 2022 r., pozwala natomiast na pokrycie części najbardziej kosztownych prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, a tym samym mocno przyspiesza realizację rozpoczętych już projektów, w tym flagowego — platformy satelitarnej HyperSat — mówi Grzegorz Brona, prezes Creotech Instruments.

Plany:

Plany:

Grzegorz Brona, prezes Creotechu, zapowiada zintensyfikowanie rozwoju w najbliższych latach. Firma postawi m.in. na zagraniczną ekspansję.

40 mln PLN

Tyle w 2022 r. Creotech pozyskał z Giełdy Papierów Wartościowych. W poprzednich latach firma finansowała projekty m.in. z dotacji unijnych.

Bieżący rok będzie więc dla firmy istotny w aspekcie produktowym, ale też organizacyjnym. Spółka zmierza m.in. do stopniowego zwiększania zdolności produkcyjnych, rozbudowy cleanroomów, implementacji nowych maszyn, rozszerzania zaplecza sprzedażowego i business development w Polsce i za granicą.

Plany nie obejmują natomiast emisji akcji w 2023 r.

Technologie kosmiczne

Kluczowy dla spółki pozostaje segment kosmiczny, na którym koncentruje się do 70 proc. jej działań. Obejmuje to komercyjne kontrakty zewnętrzne, zlecane m.in. przez Europejską Agencję Kosmiczną i prywatne podmioty, a także prace nad własną platformą HyperSat.

— HyperSat łączy wszystkie wypracowane dotychczas kompetencje naszej firmy w obszarze technologii kosmicznych i satelitarnych. Projekt jest obecnie na etapie produkcyjnym, mamy zakontraktowany start rakiety firmy SpaceX na przełomie 2023/24 r., która wyniesie platformę na orbitę i pozwoli nam na jej przetestowanie — wyjaśnia Grzegorz Brona.

Spółka — jako jedna z kilku — uczestniczy w projekcie Piast, w ramach którego w 2025 r. mają zostać dostarczone trzy satelity dla polskiej armii.

24,7 tys.

Tyle według prognoz wskazanych przez Creotech może wynieść liczba satelitów wokół Ziemi do 2030 r.

W najbliższych latach Creotech położy duży nacisk także na rozwój technologii kwantowych.

— Już posiadamy około 30 własnych produktów związanych z elektroniką kontrolną i pomiarową dla komputerów kwantowych. Sprzedajemy je na rynku globalnym. Chcemy natomiast integrować posiadane komponenty, by w przyszłości móc — korzystając po części także z zewnętrznych dostawców — uczestniczyć w sprzedaży całych komputerów kwantowych. W tym obszarze wiele wnosi udział Creotechu w programie Komisji Europejskiej, w ramach którego ma zostać utworzony pierwszy, duży unijny komputer kwantowy. Podobny projekt, choć w nieco mniejszej skali, będziemy realizować w Poznaniu — mówi Grzegorz Brona.

W planach firma ma także kwantową dystrybucję kluczy kryptograficznych, zwiększających bezpieczeństwo przesyłanych wiadomości.

1 mld USD

Tyle szacunkowo może być wart rynek komputerów kwantowych w 2026 r. (w porównaniu z 472 mln USD w 2021 r.)

Zagraniczne przedstawicielstwa

Creotech obecnie zatrudnia około 200 osób. Ten poziom wymaga już wprowadzenia polityki korporacyjnej i reorganizacji struktur wewnętrznych. W grę wejdzie np. zmiana siedziby. Firma planuje ponadto zwiększenie aktywności na rynkach międzynarodowych, w tym utworzenie za granicą przedstawicielstw czy spółek córek, co będzie wymagało zmiany dotychczasowych standardów np. w obszarze księgowości.

Creotech chce wejść na rynki amerykański i zachodnioeuropejskie: do Niemiec lub Francji, które mają duże budżety wewnętrzne na sektor kosmiczny i technologie kwantowe. Działania akwizycyjne rozpocznie, gdy zdobędzie pierwsze duże kontrakty.

Previous Article

Spółki na nowych szczytach. Jaki to sygnał dla rynku?

Next Article

Będzie więcej pieniędzy na turystykę

You might be interested in …

Apple i Tesla pogrążyły Wall Street

Średnia Przemysłowa Dow Jones straciła mniej niż 0,1 proc. S&P500 spadł o 0,4 proc. Nasdaq Composite poszedł w dół o prawie 0,8 proc. Amerykańskie rynki akcji zaczęły rok spadkiem indeksów. Nastroje inwestorów psuły prognozy recesji przedstawione przez Międzynarodowy […]

PIE: w najbliższych miesiącach możliwy niewielki wzrost bezrobocia

W najbliższych miesiącach możliwy jest niewielki wzrost stopy bezrobocia spowodowany spowolnieniem gospodarczym – ocenił w czwartek Dawid Sułkowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według danych GUS, stopa bezrobocia w lutym wyniosła 5,5 proc., tyle samo co w styczniu. GUS poinformował […]