Bezrobocie w Korei Południowej najwyższe od niemal roku

Grudniowy wzrost bezrobocia w południowokoreańskiej gospodarce zaskoczył skalą. Wzrosło ono do najwyższego poziomu od 11 miesięcy „napędzane” wyższymi stopami procentowymi, tragicznymi powodziami oraz niepewnością ekonomiczno-polityczną, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Zaprezentowane w środę dane Statistics Korea pokazały, że w ostatnim miesiącu 2022 r. stopa bezrobocia podskoczyła do 3,3 proc. z 2,9 proc. w listopadzie i była najwyższa od stycznia ub.r. Odczyt przebił oczekiwania rynku. Konsensus prognoz zakładał bowiem wzrost do 3,0 proc.

Sięgające 509 tys. tempo wzrostu liczby nowych miejsc pracy w grudniu co prawda przedłużyło do 22 miesięcy z rzędu serię zwyżek, jednak było najwolniejsze od 21 miesięcy.

W całym 2022 r. stopa bezrobocia spadła do 2,9 proc. z 3,7 proc. rok wcześniej, schodząc do najniższego pułapu od 2000 r. od kiedy tego typu dane są publikowane.

W raporcie podkreślono postępujący spadek nastrojów społecznych. Wysokie koszty kredytów, utrzymująca się wysoka inflacja i tragedie narodowe, podkopują optymizm konsumentów w mocny sposób rzutując na ograniczanie przez nich wydatków.

Prognoza tamtejszego ministerstwa finansów zakłada, że tegoroczna stopa bezrobocia prawdopodobnie wzrośnie, podczas gdy przyrost miejsc pracy znacznie się osłabi.

© ℗

Previous Article

Czekamy już na inflację z USA

Next Article

Skandaliczna decyzja UEFA. Wsparli finansowo Rosjan i chcą ich powrotu

You might be interested in …

Powrót obaw o podaż pszenicy

Miniony rok był na rynku pszenicy wyjątkowy. Sytuacja na rynku tego zboża znalazła się w centrum uwagi inwestorów i konsumentów na całym świecie po inwazji Rosji na Ukrainę. O ile to wydarzenie dotknęło także rynki innych surowców i towarów (gaz ziemny, ropa naftowa, złoto, itd.), […]

Ruchy cen złota pod dyktando sytuacji na USD

Notowania złota rozpoczynają nowy tydzień od delikatnej zwyżki. Ruch ten jest ściśle powiązany ze zmianą notowań amerykańskiego dolara, który obecnie kieruje się w dół, po wyraźnych zwyżkach z poprzedniego tygodnia. W ten sposób, cena złota […]